11.kolo KS: Drama se šťastným koncem znamená udržení v soutěži (09.04.2006)

Jiskra Česká Skalice - DDM Třebechovice pod Orebem 4,5:3,5.

Utkání z kategorie vysoce důležitých, jen vítězství dávalo jistotu setrvání v soutěži i pro příští sezónu.

Domácí, ač se nesešli v úplně nejsilnější sestavě, neponechali nic náhodě, k utkání bylo připraveno 10 hráčů. Proti hostům z Třebechovic se nám tradičně daří a tak jsme nebyli bez šancí, přestože v tabulce je na tom náš soupeř o několik míst lépe a po celou soutěž se drží na předních místech.

Proti všem předpokladům to byl Kubec, který bílými nezvládl zahájení a místo očekávaného zisku měl najednou o figuru méně, k níž brzy poté přibyli dva pěšci. Začátek tedy nebyl nijak optimistický. Jako druhý skončil Velecký, který soupeři umožnil zablokovat pozici a přijal nabídku remízy. Smír záhy podepsali také Šretr a Jánský, ale jejich partie přece jen trvaly o něco déle, zejména Jánský se nerad loučil s lepší pozicí, ale cestu k výhře nenašel. V této chvíli to s našimi nadějemi nevypadalo příliš optimisticky, v žádné partii jsme neměli výraznější převahu, o výhře se nedalo ani uvažovat. Navíc Vondráček vyměnil dámu za věž a dvě lehké figury a po zbytek partie se převážně bránil souhře soupeřových figur. Naštěstí pro nás neztratil rozvahu a získal alespoň polovinu bodu. A poté se utkání definitivně otočilo v náš prospěch, pěknými výhrami se blýskli Havrda a Plodek, kteří využili soupeřových nepřesností v časových tísních. Ovšem především Havrda sehrál výborně celou partii a v závěru jen zaslouženě sklízel ovoce. Za stavu 4:3 rozhodl na poslední šachovnici Militký, který hrál velice bojovně a proti svým dřívějším partiím se vyvaroval hrubých chyb. V lepší pozici s kvalitou navíc nabídl remízu z pozice síly a získal tak důležitou půlku, která nám zajistila tři body a záchranu v soutěži.

O naší výhře tentokrát rozhodla výborná hra černými kameny. kterou většina našich hráčů nemá ráda, přesto nám přinesla 3½ bodu.

Po utkání se ihned začaly řešit v rámci oslav organizační otázky oddílu. Novým jednatelem se stal Militký, kapitánem družstva by měl zůstat nadále Jánský. Prvořadými úkoly pro další sezóny by měla být stabilizace, případně zlepšení finanční situace, a rozšíření členské základny.

Vondráček Jiří
Havrda Josef
Kubec Jiří
Plodek Petr
Šretr Josef
Jánský Pavel
Velecký Vladimír
Militký Ladislav
1987
1815
1866
1860
1850
1788
1724
1317
½:½
1:0
0:1
1:0
½:½
½:½
½:½
½:½

Slavík Jan
Sedláček Jan
Halámka Radek
Scziranka Gejza
Slavík Libor
Krása Marek
Jarkovský Václav
Baťka Jan
2072
1934
1713
1892
1835
1625
1695
1595