KS 9.kolo: Opět problémy se sestavou, očekávaná porážka (11.03.2007)

Sokol Hradec Králové - Jiskra Česká Skalice 6½ : 1½.

Zdá se, že se vrací doba přibližně tak patnáct let zpátky. Také se tenkrát nevědělo, kdo vlastně přijde hrát, sháněli se hráči na poslední chvíli a je to tu zase. Mluvíme o tom, že by bylo potřeba bodovat i vylepšit mizerné skóre v každém zápase a výsledek? Nastoupili jen tři hráči základní sestavy, nemá kdo vzít auto. Víme, co vlastně chceme? Atmosféra před utkáním nebyla z naší strany zrovna nejlepší. Přitom s hradeckými Sokoly jsme už sehráli mnoho pěkných zápasů, ale v posledních letech je hráčská převaha výrazně na jejich straně a stejně tomu bylo i tentokrát.

Lenfeld sehrál zahájení celkem vyrovnaně, ale při přechodu do střední hry umožnil soupeři proniknout dámou za podpory jezdce do své pozice. Materiálním ztrátám se pak už zabránit nedalo - 0 : 1.
Velecký se ve hře dámským pěšcem vyhnul knižním variantám, po výměně dam to chvíli vypadalo, že se mu podařilo dostat do vazby soupeřova jezdce, ten však po půlhodině našel pěknou výmluvu. Postupně pak materiál ubýval, černý měl chvíli navíc pěšce, ale nedokázal uvolnit svého koníka z rohu šachovnice, aby mohl převahu uplatnit. Partie skončila jednoduchou pěšcovou koncovkou - ½ : 1½.
Nerozhodně skončil brzy poté i Křeček, soupeř za příznivého stavu dal přednost jistotě před riskantním útokem (analýza ukázala, že oprávněně) - 1 :  2.
Remízovou nabídku přijal také Novák, ale v jeho případě to určitě byla předčasné, protože v jezdcové koncovce rozhodně nestál hůř. Aktivní král v centru a pěšcová převaha na dámském křídle mohla dát víc než jen půl bodu, ale náš hráč pod vlivem malé herní praxe v poslední době nechtěl jít do rizika. Škoda! - 1½ : 2½.
No a tímto skončily naše "bodové žně".
Jánský sehrál skoro jako přes kopírák partii podle vzoru z minulého kola. Útok od začátku partie, na jeho konci materiálová nevýhoda v podobě tří pěšců a pozice v rozvalinách - 1½ : 3½.
Lesk dlouho odolával tlaku bílého v koncovce těžkých figur, chvíli hrozily maty na obou stranách, bohužel pro našeho hráče byl soupeř vždy o tah napřed. Nepomohl ani pokus s obětí dámy, záchrana v pozici nebyla - 1½ : 4½.
Dobře zahrál Militký, přestože vyšel bodově naprázdno. Dostal se s pěšcem až na druhou řadu, nedokázal ho však prosadit a soupeř využil materiální převahy - 1½ : 5½.
Kubec se v zahájení dostal pod tlak soupeře, přesto se mu podařilo dokončit vývin a partie dlouho vypadala vyrovnaně, domácí mladík však postupně získával poziční převahu a postup pěšců nakonec rozhodl - 1½ : 6½.

Zbývají dvě kola do konce soutěže a protože naši soupeři z míst za námi v posledních kolech bodují, jsme v tuto chvíli na sestupovém místě. Máme před sebou ještě hradeckou Slavii a C družstvo Pandy Rychnov. Oba soupeři jsou k poražení, znamená to ovšem, že se k utkáním sejdeme v odpovídající sestavě, jinak si po několika letech v příští sezóně opět zahrajeme regionální přebor.
 

Machek Ivo
Humlíček Vojtěch
Švagerka Michal
Rozkovec Jiří
Palij Lubomír
Portych Václav
Rybář Josef
Erbrt Vojtěch

1973
1956
1870
1897
1852
1901
1671
1583

1:0
1:0
½:½
½:½
1:0
1:0
1:0
½:½
Kubec Jiří
Jánský Pavel
Křeček Karel
Velecký Vladimír
Lesk Břetislav
Lenfeld Miloslav
Militký Ladislav
Novák Jiří
1838
1735
1620
1732
1576
1352
1354
1671