KS 8.kolo: Tragické vystoupení hostujícího týmu (to jsme bohužel byli my!) (17.02.2008)

Masporex TJ Náchod D - Jiskra Česká Skalice 5½ : 2½.

Tak jsme si zase jednou mysleli, že jedeme pro jisté body...  Dali jsme dohromady prakticky nejsilnější sestavu, sešli jsme se včas, na místě jsme byli dřív než soupeř, co chtít víc? Navíc domácí měli velké potíže se sháněním hráčů, David Hepnar zapomněl, že se Zástava už dříve omluvil, na poslední šachovnici přišel hráč s patnáctiminutovým zpožděním. No a místo pohodového zápasu jsme dostali nařezáno. A zcela zaslouženě.

Havrda zapsal první bod bez boje, podíval se do jízdního řádu a jel domů - vedeme 0 : 1.
Lesk s Militkým to zřejmě pojali jako přátelský turnaj v rapidu, za hodinu měli plný partiář, ale podstatnější je, že taky nuly na kontě. Leskovu partii jsem viděl až těšně před koncem, kdy měl jezdce proti věži a na obou stranách byla kupa pěšců. Pak už jsem zaregistroval jen výměnu podpisů - 1 : 1.
Láďa Militký si už brzy v zahájení nechal sebrat koníka, pokoušel se ještě chvíli kombinovat, ale neviděl šach spojený se ztrátou skoro všeho, co mu ještě zbývalo - 2 : 1 pro domácí.
Spolehlivě zabodoval Petr Plodek. Vyměnil dámy, rozehrál své jezdce a získával prostor i materiál. Nejdřív pěšáka, pak dalšího, potom nějakou figuru a bylo hotovo - 2 : 2.
Mezitím jsme začali hořet na předních stolech, jak poznamenal Pavel Jánský, mít na prvních třech šachovnicích o kvalitu míň, to se tak často nevidí. Pavel podle svých slov měl pěknou pozici, bohužel jen do té doby, kdy přehlédl ... atd. Ještě chvíli hrál, bojoval, ale pak už jsem slyšel jen "takovou koncovku já nehraju" a domácí vedli 3 : 2.
Těžko se hrálo Borisovi Šrollovi se zkušeným hostem z Police Honzou Milerem. Pod dojmem nepříznivého vývoje zápasu se snažil o aktivní hru, dostal dámu do černé pozice, ale lépe určitě nestál. Honza nabídl remízu se slovy, že tentokrát hraje na družstvo, jinak by ji nenabízel, Boris nabídku stejně odmítl, ale remízu černý prosadil z pozice síly. 3½ : 2½.
Kubec
se tentokrát nedostal ke své kombinační hře. Ještě v zahájení se pozice zjednodušila, už kolem patnáctého tahu byly na šachovnici jen věže, střelci a pěšci. Oba střelci bílého byli pány šachovnice, Jirka se vůbec nemohl rozehrát. Pak nevím jak přišel o kvalitu (nebo ji obětoval?), ale ani to nepomohlo, David v pravou chvíli kvalitu vátil se ziskem dvou pěšců a v koncovce nestejných střelců nezaváhal. Je rozhodnuto - 4½ : 2½.
Jediný, kdo mohl mluvit o zbytečné ztrátě bodu, jsem byl já (Velecký). Povedlo se mi postoupit s pěšci na dámském křídle, černý stál hodně stísněně, ale pak se mu povedl šikovný a nenápadný skok jezdce a už jsem nedokázal zabránit ztrátě kvality. Ale pořád jsem měl tlak, černý se nemohl rozvinout. Nakonec kvalitu raději vrátil, ale stejně to bylo za bílého vyhrané, jen to vidět. Nakonec jsem si ze tří zdánlivě dobrých tahů vybral ten jediný prohrávající, po těch druhých byl černý bez šance. A tak jsem jako poslední zakončil náš výprask - 5½ : 2½.

Místo pojistky k bezpečnému udržení v soutěži jsme si pozici trochu zkomplikovali, ale ještě máme před sebou soupeře, se kterými se dá bodovat, jenom to chce o dost lepší výkon než dnes. Naštěstí ani naši nejvážnější konkurenti v boji o záchranu taky příliš nezářili, takže všechno je stále otevřené.

Autor: Vladimír Velecký

Hepnar David
Burdilák Milan
Vágner Patrik
- (Zástava Ladislav)
Král Zdeněk
Miler Jan
Španko Pavel
Babka Milan

1757
1699
1733
-
1303
1679
1470
1556

1:0
1:0
1:0
0:1
0:1
½:½
1:0
1:0
Kubec Jiří
Velecký Vladimír
Jánský Pavel
Havrda Josef
Plodek petr
Šroll Boris
Militký Ladislav
Lesk Břetislav

1837
1719
1844
1810
1863
1845
1402
1570