Nečekaná změna na čele naší skupiny krajské soutěže (20.03.2009)

STK krajského svazu vyhověla námitce Sokola HK a kontumuje Hronovu některé partie.

Dosud vedoucímu Hronovu bylo zpětně zkontumováno víc než 10 odehraných partií, čímž došlo ke změnám skóre a ve třech případech i ke změně celkového bodového zisku v utkáních. Hronov tak spadl z vedoucí pozice na 2. místo tabulky se ztrátou 4 bodů na dosud druhý Sokol Hradec Králové. Tomu se tak otvírá cesta k vítězsví v soutěži a postupu do KP.

Co se skrývá za tímto rozhodnutím, které výrazně zasáhlo do rozehrané soutěže? Hradecký Sokol podal námitku pro porušení sportovně-technických dokumentů, konkrétně kvůli tomu, že hráč hráč Hronova Krysztof Szablewski, přestože je zařazen na mezinárodní listinu osobních koeficientů ("FIDE Rating List") pod federací POL, není na soupisce označen jako cizinec a nastupoval tudíž neoprávněně k utkáním. Krajská STK této námitce vyhověla v plném rozsahu a výsledkem jsou již zmíněné kontumace. Podrobnosti k tomu rozhodnutí najdete na stránce krajského svazu. Za zdánlivě jasným případem se však skrývá několik otazníků a zřejmě to tak rychle neskončí. Hronov se samozřejmě odvolal a mohl by také s odvoláním uspět.

Szablewski totiž není na dosud žádné vydané listině FIDE (ke stažení zde) uveden. Světová federace vydává kromě oficiální listiny také seznam všech hráčů, kteří kdy sehráli nějakou partii se zápočtem na FIDE ELO a tam je Szablewski skutečně uveden jako Polák, jenže to není oficiální listina FIDE. A toto je důvodem hronovského odvolání.

Jako celý případ nakonec skončí, nelze v tuto chvíli vůbec odhadnout, protože ani Klasifikační komise ŠSČR nemá jednotný názor. Vedoucí naší národní listiny, klasifikátor svazu a člen této komise Martin Šmajzr poslal písemné vyjádření, že Szablewski nemůže být v našich soutěžích považován za cizince a tudíž námitka Sokola je bezpředmětná, předseda této komise Ladislav Palovský má názor přesně opačný. Tedy měl!! Na diskuzním fóru ŠSČR ještě včera psal, že Szablewski cizincem je, nyní (pátek 20.03. v 17:45, zrovna píšu tenhle článek) tam napsal - cituji: Chápu, že mě tlačíte do odpovědi, že Vám mám říct, že oficiální FRL je ta "January 2009 FRL", tedy ta, kde hráči mají pouze rating. Ano a je tomu tak, to je listina FRL - tedy listina, kde jsou pouze hráči s ratingy (a kolega Szablewski není cizinec).

Nevím, co přimělo pana Palovského ke změně názoru, ale v každém případě to znamená, že šance Hronova na úspěch při odvolání se tím zvýšila. Na konečné řešení případu si však asi budeme muset chvíli počkat a je dost pravděpodobné, že ani po posledním kole nebudeme definitivně znát celkového vítěze.

A jak vypadá tedy čelo tabulky po zásahu STK?

1.   Sokol Hradec králové 8 0 1 52,0 24
2.   TJ Hronov 6 2 1 44,5 20

Autor: Vladimír Velecký