Králové Šachy v České Skalici Podívejte se do České Skalice
Oddíl
Soutěže družstev
Z historie
Různé

KS 3.kolo: Očekávaný výsledek, ale zadarmo jsme to nedali. (22.11.2009)

Jiskra Česká Skalice - Sněžka TJ Náchod B 2 : 6.

Náchodská rezerva je dost silná na to, aby nás porazila kdykoliv. My to letos navíc lepíme, jak se dá a ani tentokrát jsme nenastoupili v sestavě, která by mohla soupeře ohrozit. Od začátku jsme tahali za kratší konec, debakl z toho nebyl, ale náchoďáci si udržovali bezpečný odstup a o výsledku nebylo ani chvíli pochyb. Aspoň že to nebylo bez boje, hrálo se celých pět hodin. Překvapivě se v místnosti objevil před zápasem Pavel Jánský, který už měl sedět v letadle do exotických zemí, jenže vlivem nějakých komplikací se mu cesta o den posunula. Ale stejně nám to nijak nepomohlo. My jsme udělali několik rozhodujících chyb, které otočily příznivý vývoj partií, ze soupeřovy strany nezaváhal nějak výrazně nikdo a tak jsme prohráli úplně zaslouženě.

Poprvé letos nastoupil Boris Šroll, soupeře k ničemu nepustil, ale ani on sám se nedokázal v útoku nijak prosadit. První dělba bodu - ½ : ½.
Premiéru za áčko si odbyl Kiril Efimov. Nějakou vysloveně hrubou chybu neudělal, ale neuklidil včas krále do bezpečí a pak už nestačil odrážet všechny útočné kombinace soupeřových figur a v beznadějném postavení to oprávněně vzdal - ½ : 1½.
Pavel Jánský se snažil o aktivitu, i když zkušený Petr Jecha stál od začátku nejméně vyrovnaně a odmítl i nabídku remízy. Po chvíli ji ale nabídl sám a byla přijata - 1 : 2.
Na mé šachovnici se hrál přijatý dámský gambit v poklidném tempu, postupně se to zjednodušilo, až zbylo pár pěšců a jeden koník na každé straně - jasná remíza - 1½ : 2½.
Jednu z partií, kde se dobrá pozice otočila v náš neprospěch, sehrál Karel Křeček.V koncovce měl aktivnější figury, ale místo zisku důležitého pěšce dostal vidličku od střelce a přišel o figuru. Chvíli to ještě zkoušel, ale bylo to marné - 1½ : 3½.
Pepa Havrda opět rozehrál svůj "beton", postupně se pozice čím dál víc blokovala, na stole zůstávaly všechny figury i pěšci. Pepa měl sice tlak na sloupci před soupeřovým králem, ale všechno bylo dostatečně hájené a ani jedna ze stran neměla šanci nějak prorazit - 2 : 4.
A to bylo z domácího družstva všechno. Břeťa stál v zahájení hůř, nějak se z toho s pomocí soupeře vymotal, v koncovce se mu povedlo získat i jednoho pěšáčka navíc, ale bylo to za cenu oslabení pozice, soupeřovy věže za podpory střelce zaútočily na slabého krále a výsledkem byla ztráta figury - 2 : 5.
Jirka Kubec se v italské bránil od samého začátku, protože Jirka Bednář to na druhé straně rozehrál výborně pozičně, postupně získal převahu a pak i materiál. Bílý obětoval vynuceně kvalitu, aby se pokusil aspoň na chvíli odvrátit útok, ale nestačilo to a koncovka věže a pěšců byla jasně prohraná - 2 : 6.

Kubec Jiří
Velecký Vladimír
Jánský Pavel
Havrda Josef
Křeček Karel
Šroll Boris
Lesk Břetislav
Efimov Kirill
1854
1734
1781
1837
1606
1802
1553
-
0 : 1
½ : ½
½ : ½
½ : ½
0 : 1
½ : ½
0 : 1
0 : 1
Bednář Jiří
Novotný Jan
Jecha Petr
Hepnar David
Kánský Josef
Burdilák Milan
Vágner Patrik
Vančák Milan
1937
1976
1990
1837
1798
1819
1671
1640

Autor: Vladimír Velecký