Králové Šachy v České Skalici Podívejte se do České Skalice
Oddíl
Soutěže družstev
Z historie
Různé

KS 5.kolo: Pod stromeček jsme si nadělili tři pěkné body. (20.12.2009)

Po příjezdu hostů jsem vtipkoval, že Jirka Daniel se mezi svými kolegy úplně ztrácí a vypadá díky nim mnohem mladší. Převažující většinu rychnovského družstva tvořili skutečně mladíci, spíše žáci, které se ale nikdy nevyplácí podceňovat. Většinou jim nechybí seběvědomí, ve znalosti variant nás určitě převyšují a nejrůznější kombinace a chytáky v zahájení dokážou sypat z rukávu. Na naší straně byla zkušenost, stovky odehraných partií a trochu štěstí - jako vždycky, když se hraje s vyrovnaným soupeřem. Kromě první ukončené partie jsme si udržovali mírný náskok, ke konci to sice začalo vypadat i na možnou plichtu, ale nakonec jsme těsnou výhru vybojovali. Pro nás to bylo první letošní vítězství, pro hosty naopak první ztráta, dosud byli stoprocentně úspěšní.

Bŕeťa přišel v zápletkách střední hry o figuru, chvíli ještě kombinoval, ale bez úspěchu, na obrat nebo záchranu to nestačilo - 0 : 1.
Velkou kliku jsme měli na předposledním stole. Karel propočítal výměnu vedoucí k zisku pěšce, bohužel úplně přehlédl, že na závěr kombinace si soupeř může dát mezišach a v poklidu si zdarma sebrat střelce. Naštěstí pro nás tu možnost neviděl ani soupeř, partie pokračovala až do koncovky nestejných střelců, kde pěšec navíc nic neznamenal - remíza. ½ : 1½.
Tomáš sehrál pěknou partii, mohutným útokem na královském křídle soupeře úplně rozebral a po postupu pěšce až na druhou řadu přinutil bílého v beznadějné pozici vzdát. Je vyrovnáno - 1½ : 1½.
Skóre na naši stranu jsem převrátil já. Pro mě dost netypická partie, od zahájení jsem útočil, povedlo se mi získat zdravého pěšce. Soupeř při nestejných rošádách zkusil otevřít pozici a dostat se k mému králi, ale povedlo se mi vyměnit většinu jeho aktivních figur, spojení pěšci za podpory věže a střelce došli na třetí řadu a bylo rozhodnuto - získávám figuru, soupeři by zbyli jen dva slabí pěšci. - 2½ : 1½.
Naši šanci na tři body brzy po mně zvýšil Pavel, taky to hrál dost netradičně. Obvykle je to on, kdo má o nějakého pěšáka míň a snaží se rozhodnout útokem na krále. Tentokrát získal jednoho, dva, tři pěšce a bylo to jasné. Zadarmo bod neměl, ale o výsledku bylo jasno dost dlouho - 3½ : 1½.
Zdánlivě už to mělo být rozhodnuté, ale ještě nebylo zdaleka vyhráno a postupně to začínalo vypadat i na celkou remízu. Na prvním stole v souboji jmenovců dosáhl náš Jiří zřejmě vyhrané pozice, hostující Jiří to viděl stejně a zkusil nabídnout remízu. Náš Jirka ji odmítl, celkem oprávněně, jenže si s tím nevěděl rady a po pár slabších tazích se to otočilo. Najednou měl černý o pěšce víc, aktivnější věž i krále a bylo to hotové - 3½ : 2½.
Pepa Havrda, naše dosavadní opora ve výsledkové listině, tentokrát se svým betonem neuspěl. Dlouho držel pevnou vyrovnanou pozici, ale zvolil špatný okamžik k otevření sloupce, když přehlédl hrozící vidličku na krále a dámu. Výsledkem byla ztráta pěšáka, navíc pořád s horší pozicí. Pak padl ještě druhý pěšec a bylo to vyřízené - vyrovnáno. 3½ : 3½.
Ale v tuhle chvíli už naštěstí pro nás začínalo být jasné, že všechny body zůstanou doma. Petr nastoupil letos poprvé a splnil to, co jsme očekávali. Pozičním tlakem získal prostorovou převahu, pak i pěšce a ve věžové koncovce nedal soupeři šanci - 4½ : 3½.

Fotogalerie ze zápasu

Kubec Jiří
Velecký Vladimír
Jánský Pavel
Havrda Josef
Plodek Petr
Mádr Tomáš
Křeček Karel
Lesk Břetislav
1854
1734
1781
1837
1869
1508
1606
1553
0 : 1
1 : 0
1 : 0
0 : 1
1 : 0
1 : 0
½ : ½
0 : 1
Daniel Jiří
Ježek Adam
Macháň Jan
Šubrt Petr
Macek Leoš
Nosek Jakub
Ševčík Radek
Rambousek Josef
1976
1830
1805
1750
1659
1499
1492
1454

Autor: Vladimír Velecký