Králové Šachy v České Skalici Podívejte se do České Skalice
Oddíl
Soutěže družstev
Z historie
Různé

KP družstev v blesku 2010: žádná velká sláva, ale snad ani ostuda (03.01.2010)

Česká Skalice Někdo to jel vyhrát, my jsme nechtěli skončit poslední.

Bývaly doby, kdy jsme se soutěží družstev v blesku a rapidu účastnili pravidelně (v rapidu jsme jednou hráli dokonce celostátní finále v Kralupech), ale v posledních letech jsme ani ty čtyři šachovnice nedali dohromady a pauzírovali jsme. Tak jsme se ještě plni nadšení po posledním úspěšném výsledku v minulém roce dohodli, že se letos do Hradce na Slávii vydáme a dodrželi jsme to.
Po příjezdu se potvrdilo naše očekávání, že mezi favority určitě patřit nebudeme. Sestavy pořadatele - hradecké Slávie a hlavního konkurenta z Jičína, vyšperkované nositeli mezinárodních titulů, napovídaly, že o titul přeborníka si to rozdají jen tito dva a rozhodující bude, kolik bodů "dokážou ztratit" proti zbytku startovního pole. Při letmém odhadu bylo zřejmé, že na nás skutečně nic jiného než boj o to, nebýt poslední, nečeká. Cíl jsme tedy úspěšně splnili, ale ještě nedlouho před závěrem už to vypadalo všelijak. Naštěstí jsme předvedli pravý závěrečný finiš a odsunuli tak za sebe hned dva konkurenty.
První bod jsme zaznamenali až ve třetím kole proti Třebechovicím, skóroval jsem já proti Liborovi Slavíkovi, a postupně se přidávali i ostatní členové družstva. Mezi úspěchy patří výhra nad naším přístím soupeřem v krajské soutěži Spartakem Rychnov, kde jsme stoprocentně zavěsili 4:0, 3:1 jsme porazili Nový Bydžov a pak jen sbírali ojedinělé body (hodnotilo se olympijským způsobem, takže svou roli sehrála každá půlka). Bohužel těch půlek ani celých bodů moc nepřibývalo, po každém kole jsme spíš vzájemně litovali svých nevyužitých šancí a ztracených pozic, jak se říká "měl jsem to jasně vyhrané, ale ...".
Ostudu jsme nakonec odvrátili v posledním kole sice "jen" s Lípou C, ale proti nám usedli zkušení hráči Ondra Ruda, Martin Kaisler, Misha Veselá a tak jsme se za favority považovat nemohli. Ale konečně se k nám přiklonilo trochu štěstí, po divokých pozicích s oboustranně visícími praporky udělali rozhodující chyby soupeři a my jsme slavně vybojovali cenné vítězství 3:1, které nás nakonec posunulo až na 16. místo z 18 účastníků.

Naše sestava byla hodně vyrovnaná, nikdo výrazně nevybočil: 1. Tomáš Mádr 3,5 b., 2. Vladimír velecký 4,5 b., 3. Pavel Jánský 5 b., 4. Břetislav Lesk 5 b.

No a jak to dopadlo na opačném konci tabulky? Vítězem se stalo A-družstvo Jičína v sestavě IM Spirin, GM Meduna, Fiala, Novotný s náskokem jednoho bodu před obhájcem hradeckou Slávií (IM Petr, FM Jüptner, FM Vacek, FM Prymula, IM Nun ml.), třetí s výrazným odstupem (o 17,5 b.!!) skončilo béčko Slávie.

Fotogalerie z přeboru
Další foto na webu ŠK Lípa

Kompletní výsledky se objeví na svazovém webu zásluhou Jirky Bielavského, reportáž napsal i člen stříbrného družstva Martin Vacek.

Autor: Vladimír Velecký