Z historie
Různé

KS 6.kolo: Zápas plný zvratů. (17.01.2010)

Spartak Rychnov nad Kněžnou - Jiskra Česká Skalice 4½ : 3½.

Měl jsem tentokrát absenci kvůli plnění rodinných a společenských povinností, roli komentátora tedy převzal Pavel Jánský a zde je jeho pohled na dnešní zápas, který nám bohužel úspěch nepřinesl:
Zápas začal dramaticky - po deseti minutách měl Efimov o figuru méně, pak ztratil druhou a po cca 40 minutách to bylo 1 : 0 pro domácí.
Pak se ale bojovalo, Kubec kombinačně přehrál soupeře a asi po 3 hodinách bylo vyrovnáno. Pak skončili v rychém sledu remízami Plodek a Křeček, částečně i proto, že já jsem byl již vyhraný a Lesk měl také jasnou remis (nestejní střelci a zablokovaná pozice s jedním volným pěšcem, kterého měl soupeř navíc, ale byl velmi postouplý a zablokovaný střelcem na 6.řadě, stačilo tedy mechanicky opakovat tahy). Obě remízy byly bojovné a vyrovnané. Stav 2 : 2. Mě soupeř nezahrál zahájení přesně a tak jsem měl tlak, který vyústil v zisk kvality a pak ve výhru. 3 : 2.
Další 3 partie se hrály dlouho, Lesk se v té své pozici snažil manévrovat místo prostého opakování tahů (to bylo asi příliš nudné) a tak mu tam nakonec soupeř pronikl a bylo vyrovnáno. Zbývajíci dvě partie se hrály až do závěrečné blicky. Havrda stál o něco hůře, pak získal pěšce, ale prosazení bylo velmi složité a tak partie skončila remízou. Na poslední šachovnici Novák velmi dobře bojoval se zkušeným Cvejnem. Ještě v 60.tahu měli velmi živou figurovou hru (4 věže a 6 figur) na šachovnici, kde téměř nebyli pěšci a v blicce se projevila Cvejnova zkušenost. A tak jsme nakonec prohráli vlastními chybami. Je to škoda, při trochu lepší sestavě jsme určitě měli navíc.