Králové Šachy v České Skalici Podívejte se do České Skalice
Oddíl
Soutěže družstev
Z historie
Různé

Šachy v Šachově (29.08.2010)

Druhému ročníku turnaje pod širým nebem nepřálo počasí.

Šachov je samostatná část města Borohrádek, vesnička vzdálená cca 2 km od centra města a již podruhé se tam sešli šachisté, převážně účastníci seniorského MČR v Rychnově nad Kněžnou. Jirka Daniel, hlavní organizátor, přispěl z titulu svého zaměstnání k revitalizaci centra Šachova - pěkný rybník, dlážděný chodník, proto našel podporu pro tento turnaj mezi představiteli města, ti se také zahájení i závěru turnaje zúčastnili a spolupráci si pochvalovali.

Snad jediné, co se ovlivnit nedá, je počasí a to letošní opravdu za moc nestálo. Těšil jsem se, že se na turnaj vypravím na kole, trasu jsem měl projetou, ale ve čtvrtek večer jsem to vzdal a zavolal Mirkovi Martinovskému, jestli se mnou nechce jet autem. Druhý den bylo jasné, že jsem dobře udělal, na kolo to skutečně nebylo. Na místě jsme byli mezi prvními, vše bylo prefektně připraveno na předehru - přijely mažoretky, hosté i organizátoři a v rohu se na rožni točilo pěkné prasátko, na jehož porci každý účastník turnaje obdržel poukaz v ceně startovného. Bohužel, čím víc se blížil plánovaný začátek, tím víc také houstl déšť. Jirka Daniel to pojal demokraticky a nechal hlasovat, zda se aspoň nějaké kolo odehraje na místě a potom se přemístíme do Rychnova na zbytek, ale přestože hlasující byli pro setrvání na místě, Svatý Petr to rozhodl za nás a přidal na intenzitě kapek natolik, že se soupravy ani hodiny vybalit nedaly. A tak po úvodních projevech, vystoupení mažoretek a konzumaci pašíka následoval přesun do Národního domu v Rychnově, kde se turnaj nakonec odehrál, byť s neplánovaným zpožděním.

Do turnaje se přihlásilo 88 hráčů a hráček, věkem sice převažovali důchodci, ale šachovou hru ovládali znamenitě. Boj o vítězství se brzy zúžil na dva nejvýše nasazené, IM Olega Spirina z Jičína a FM Sabola z Vysokého Mýta. Ten byl sice úspěšnější ve vzájemmné partii, ale porážkou hned v následujícím kole vrátil šance Olegovi. A protože to byly jejich jediné ztráty, o prvním místě rozhodlo až pomocné hodnocení a Oleg Spirin převzal hlavní cenu - dárkový koš - z rukou místostarostky Borohrádku.

Z hráčů, kteří mají něco společného s naším oddílem, skončil Zbyňda Ringel na 5.místě s 9 body, Jirka Vrňata uhrál 7 bodů a skončil 30. Já jsem uhrál 6,5 bodu, nějaké body jsem získal takřka zadarmo, něco jsem stejným způsobem odevzdal a nakonec jsem obsadil 46.místo. Nasazený jsem byl jako 70., takže se dá říct, že jsem uspěl nad očekávání.

Až na to nešťastné počasí to byla velice vydařená akce, nikdo si taky nestěžoval (a když přece jenom, tak na své šachové neumění), takže doufejme, že to v Šachově nebylo letos naposledy a za rok k nám počasí bude trošku vlídnější.

Fotogalerie z turnaje: zde
Mirek Martinovský na webu města Jaroměř
Jirka Daniel na webu Pandy Rychnov
Konečné výsledky na chess-results

Autor: Vladimír Velecký