Králové Šachy v České Skalici Podívejte se do České Skalice
Oddíl
Soutěže družstev
Z historie
Různé

KS 1.kolo: Mohlo to být lepší, ale výsledek je spravedlivý (17.10.2010)

TJ Hronov B - Jiskra Česká Skalice 5,5 : 2,5.

V prvním zápase sezóny obvykle dostáváme nařezáno, navíc nás čekal loňský vítěz soutěže a tak jsme do Hronova neodjížděli s velkým optimismem. Sestavu jsme lepili do poslední chvíle a že budeme kompletní, tak to se rozhodlo pět minut před odjezdem, kdy se nám podařilo získat Kirilla, který si tak odbyl svou premiéru v zápase áčka. Nakonec se po příjezdu na místo ukázalo, že i domácí hráči se scházejí jen s obtížemi a ani jejich sestava nebyla z těch nejsilnějších. Naděje na body jsme si dělali spíš vzadu, ale bylo tomu přesně naopak, vpředu jsme udrželi vyrovnaný výsledek, ale poslední šachovnice žádný úspěch nedosáhly a to rozhodlo. Ale sehráli jsme vyrovnaný mač a nebyla to ostuda, jak jsme se při shánění naší sestavy obávali. Hrálo se v poklidu bez rušivých momentů a poměrně brzy jsme se rozjeli domů.

Dokonce jsme se dvakrát v zápase ujali vedení. První bodoval Pepík Havrda, který původně kvůli nachlazení ani nechtěl jet. Hrál ty svoje zavinuté šachy, po přechodu ze střední hry získal pěšáka a čekal ho dlouhý boj v lepší koncovce. Soupeř mu to ale usnadnil, nejdřív nabídl remízu, aby za dva tahy přehlédl krátkou kombinaci, při které ztrácel věž - vedeme 1 : 0.
Vyrovnáno bylo taky poměrně brzo. Roman Pyka přišel k partii na poslední chvíli, ale nijak ho to nerozházelo. Tomáš byl proti němu stále o jeden tah pozadu, nedostal se k úplnému vývinu figur a výsledkem byl rozvrat pozice a ztráta figury - 1 : 1.
Jedinou remízu jsem zaznamenal já, v Caro-Kanu jsem držel pevnou pozici, a když soupeř šel do výměny dam, sám nabídl remízu, kterou nebyl důvod odmítnout. Po dalších přirozených výměnách bychom hráli jen nepříliš složitou remízovou koncovku - 1½ : 1½.
Znova do vedení nás dostal Jirka Kubec. V sicilské tentokrát nezahrál svůj oblíbený gambitový tah 2.b4, ale držel se klasických schémat. I tak se mu povedlo stupňovat útok na slabého soupeřova krále a přiměl černého ke kapitulaci, velkým ztrátám se nedalo zabránit a mat stejně visel ve vzduchu - 2½ : 1½.
Bohužel, to bylo z naší strany vše, víc bodů jsme už neuhráli. Pavel se nechal soupeřem postupně dusit a lavina bílých středových pěšců rozhodla partii. Tady to byla od začátku hra na jednu branku, bílému se pozice asi hrála sama - je vyrovnáno - 2½ : 2½.
Kirill rozehrál zahájení docela dobře, ale nedal si pozor a ztratil při výměně pěšce. Přesto v koncovce těžkých figur a nestejných střelců nebyl bez šancí, ale byl málo důrazný a přes snahu o útok na krále ztratil další materiál a vzdal v beznadějné pozici - poprvé prohráváme - 2½ : 3½.
Karel hrál sicilku s Jardou Čápem dobře, byl aktivní na otevřeném dámském křídle a vypadalo to dost dlouho, že není bez šance na úspěch. Jenže to nějak špatně spočítal, vyměnil dvě figury za věž a začalo se to sypat. Černý zaútočil na krále a bílému nepomohli ani volní pěšci. Bílá dáma s věží byly příliš daleko od centra boje a brzy byl konec - 2½ : 4½.
U Borise jsme si taky dost dlouho mysleli, že si minimálně půl bodu odveze, držel celkem vyrovnanou pozici, ale nepodařilo se mu něčím zahrozit a soupeř se mu začal blížit ke králi. Boris obětoval střelce za dva pěšáky, ale neměl, čím by pohrozil a tak byl postupně převahou materiálu udolán - 2½ : 5½.

Šance na lepší výsledek jsme vzhledem k sestavě soupeře určitě měli, ale absence našich silných opor z předních pozic se ukázala jako rozhodující. Je to škoda, ale na druhé straně máme za sebou papírově nejsilnější družstvo soutěže a obstáli jsme se ctí. Za tři týdny nás čeká další silný B tým - Jaroměř, s tím můžeme složit opravnou zkoušku.

Fotky z dnešního zápasu: zde.

Pyka Roman
Michel Ladislav
Schejbal Josef
Franc Martin
Procházka Jan
Čáp Jaroslav
Szablewski Krzysztof
Soukal Jiří
2101
1908
1998
1748
1843
1775
1752
1606
1 : 0
0 : 1
1 : 0
0 : 1
½ : ½
1 : 0
1 : 0
1 : 0
Mádr Tomáš
Kubec Jiří
Jánský Pavel
Havrda Josef
Velecký Vladimír
Křeček karel
Šroll Boris
Efimov Kirill
1648
1835
1865
1825
1734
1597
1794
-

Roman Pyka (2101) - Tomáš Mádr (1648)
1 : 0

Jiří Kubec (1835) - Ladislav Michel (1908)
1 : 0

Josef Schejbal (1998) - Pavel Jánský (1865)
1 : 0

Josef Havrda (1825) - Martin Franc (1748)
1 : 0

Jan Procházka (1843) - Vladimír Velecký (1734)
½ : ½

Karel Křeček (1597) - Jaroslav Čáp (1775)
0 : 1

Krzysztof Szablewski (1752) - Boris Šroll (1794)
1 : 0

Kirill Efimov - Jiří Soukal (1606)
0 : 1

Autor: Vladimír Velecký