Králové Šachy v České Skalici Podívejte se do České Skalice
Oddíl
Soutěže družstev
Z historie
Různé

KS 3.kolo: Zase s nulou, ale k bodům dnes nebylo tak daleko (21.11.2010)

DDM Třebechovice pod Orebem - Jiskra Česká Skalice 5 : 3.

V poklidném tempu a s dostatečným časovým náskokem jsme vyrazili kolem poloprázdné Rozkoše k jednomu z tradičních soupeřů. Los posledních let už to tak zařídil, že vždycky hrajeme v Třebechovicích. Nevím proč, ale je to tým, se kterým hrajeme rádi a přestože při pohledu na sestavy nikdy nejsme favority, hraje se nám s nimi dobře, jsou to pěkné a vyrovnané zápasy a nějaké jejich skalpy už jsme v minulosti také získali. Tentokrát si domů neodvážíme žádný bodový zisk, ale zápas to byl opět povedený a dost dlouho jsme mohli pomýšlet na úspěch. Škoda, že jsme stejně jako v prvním kole v Hronově hodně ztratili vzadu a to rozhodlo.

Stejně jako minule s Jaroměří jsme se v zápase poprvé a naposledy ujali vedení. Posledně to bylo zadarmo kontumačně, tentokrát už to byl bod vybojovaný na šachovnici. Francouzská hra se na naší úrovni až na pár výjimek příliš nevyskytuje, Jirka Kubec ani nevěděl, jak se zahájení jmenuje, ale zorientoval se správně a zakončil úvodní partii jednoduchým matem, který soupeř v horší pozici přehlédl - 1 : 0.
Ve prospěch domácích se skóre obrátilo ve třech partiích, které skončily téměř současně a domácí z nich vytěžili skoro sto procent. Karel přešel do materiálně vyrovnané koncovky S+6p, ale jeho pěšci byli moc roztržení, jednoho ztratil a pak už to měl domácí hráč jednoduché - vyrovnáno 1 : 1.
Pepík Havrda opět lavíroval ve svém nenáročném zahájení dámským pěšcem (podle počítače jedna z variant královské indické), ale dneska černého na žádnou fintu nenachytal a ve vyrovnaném postavení nabídl remízu. Možná se to dalo ještě chvíli zkoušet, ale pokud by to někdo z nich nezkazil, asi by to dopadlo stejně. - 1½ : 1½.
Tlaku soupeře při přímém útoku na krále nedokázal odolat Boris. Ani tady bílý nezačal nijak ambiciózně, ale po několika výměnách obsadil volné sloupce a skoro všechny zbylé figury dostal do nebezpečné vzdálenosti od černého monarchy. Výsledkem byly hrozící ztráty materiálu a závěrečná vidlička jezdcem na krále a dámu - 1½ : 2½.
Pavel při přechodu do střední hry ztratil pěšáka, když nedocenil nenápadné "tiché" a3. Ztrátu už do koncovky nesrovnal a ten jeden pěšec nakonec partii rozhodl - 1½ : 3½.
Jirka Novák se nedávno vrátil z nemocnice po náročné operaci, před měsícem ani nevěděl, jestli se k závodním šachům ještě vrátí, ale v partii si špatně nevedl. Dlouho držel vyrovnanou pozici i materiál, ale místo perně vybojované půlky si připsal jen nepěknou nulu, když si nechal zavřít koně v rohu šachovnice, kam si pro něj soupeřův král mohl snadno dojít - 1½ : 4½.
Zápas byl v tuhle chvíli rozhodnutý, zdánlivě to vypadalo na debakl, ale ve zbylých partiích jsme měli trumfy v ruce my. Tomáš Mádr překvapil možná i sám sebe, domácí talent měl o skoro 500 bodů vyšší elo, takže to měla být jednoznačná záležitost, zvlášť když měl favorit bílé figury. Jenže na plátně to bylo maličko jinak. Bílý sice měl prostorovou převahu, jenže k ničemu konkrétnímu se nedostal, vynuceně odevzdal kvalitu a pak už se jen bránil. Materiál postupně ubýval a nakonec si černá věž snadno poradila proti střelci a volnému pěšci za silné podpory aktivního krále. 2½ : 4½.
Škoda, že v nejdelší partii dne jsem ho nenapodobil i já. V dost netradičně rozehraném Carro-kanu se mi povedlo získat tlak na dámském křídle, pak pěšce a bílý celkem neměl co hrát. Minimálně dvakrát jsem tam měl možnost pozici zesílit (jak jsem viděl až doma) se ziskem dalšího pěšce, jenže jsem to moc násilně zjednodušoval a pěšáka jsem nedokázal prosadit. Partie měla přes devadesát tahů, byla tam i třikrát opakovaná pozice, což ani jeden z nás neviděl. Kdyby se ještě nehrála předposlední partie dvou Tomášů, asi bych vzal nabízenou remízu dřív, ale takhle jsem zkoušel všechny možnosti. Je konec - 3 : 5.

Takže máme za sebou tři nejlepší družstva minulého ročníku, žádné body jsme sice neudělali, ale zase se nedá říct, že bychom s někým dostali nařezáno. Protože jsem cestou zpátky vezl "auto vítězů" - celkem 2,5 bodu, nálada byla dobrá a příště se nám snad už začne trochu víc dařit, abychom si pod stromeček nějaké ty body nadělili.

Kracík Tomáš
Ježek Adam
Slavík Jan
Kouba Václav
Baťka Jan
Slavík Libor
Mareš Ilja
Kubeček jan
2125
1926
1965
1822
1864
1818
1872
1668
0 : 1
0 : 1
1 : 0
½ : ½
½ : ½
1 : 0
1 : 0
1 : 0
Mádr Tomáš
Kubec Jiří
Jánský Pavel
Havrda Josef
Velecký Vladimír
Křeček Karel
Šroll Boris
Novák Jiří
1648
1835
1865
1825
1734
1597
1794
1630

Autor: Vladimír Velecký

Tomáš Kracík (2125) - Tomáš Mádr (1648)
0 : 1

Jiří Kubec (1835) - Adam Ježek (1926)
1 : 0

Jan Slavík (1965) - Pavel Jánský (1865)
1 : 0

Josef Havrda (1825) - Václav Kouba (1822)
½ : ½

Jan Baťka (1864) - Vladimír Velecký (1734)
½ : ½

Karel Křeček (1597) - Libor Slavík (1818)
0 : 1

Ilja Mareš (1872) - Boris Šroll (11794)
1 : 0

Jiří Novák (1630) - Jan Kubeček (1668)
0 : 1