Králové Šachy v České Skalici Podívejte se do České Skalice
Oddíl
Soutěže družstev
Z historie
Různé

KS 6.kolo: Bylo to těsné, ale prohráli jsme zaslouženě (09.01.2011)

Sněžka TJ Náchod B - Jiskra Česká Skalice 4,5 : 3,5.

Nejtěsnější porážka svádí k tomu, abychom si postěžovali na nedostatek štěstí a tak podobně, ale není tomu tak. Nebyla tentokrát žádná partie, o které by se dalo říct, že jsme ji soupeřům darovali nebo že by to vyhráli po našich chybách, to v žádném případě. Kromě rychlé remízy na druhém stole se všude hrálo na maximum a o štěstí můžeme mluvit jedině my, protože minimálně ve dvou nerozhodných partiích měli domácí hodně blízko k výhře. Takže nakonec můžeme být relativně spokojeni, byl to pěkný bojovný zápas s kvalitním soupeřem, který sice nenastoupil v úplně nejsilnější sestavě, ale favoritem jsme určitě nebyli.

Jirka Vondráček toho v letošní sezóně zatím moc neodehrál a tak už cestou v autě mluvil o tom, že by remízu klidně bral, přestože měl mít bílé kameny. A taky to tak dopadlo, ze zahájení nezískal žádnou výhodu, spíš naopak. A protože Pepa Pinkava dělal hrajícího rozhodčího, remízu přijal celkem bez váhání, aby se mohl soustředit na zbytek zápasu - ½ : ½.
To byla ale jediná poklidná remíza. Pak už se hrálo víc než dvě další hodiny beze změny skóre, jako druhý jsem končil já. Po dlouhé době jsem si taky trochu zaútočil, Páťa hrál opatrně a měnil materiál, ale já jsem tlačil pěšce dopředu a ani v jednu chvíli jsem neměl problémy. Taky jsem třikrát remízu odmítl, ale když už zbyli jen králové a pěšci, Páťa se nenechal nachytat na léčku, nevyrazil králem aktivně do útoku, což by byla moje jediná naděje na výhru, nezbylo než se rozdělit o bod - 1 : 1.
Tomáš v zahájení nedokázal úplně vyrovnat hru a výsledkem byla ztráta pěšáka, kterou se mu nepodařilo nijak kompenzovat. Po výměnách zbyly na šachovnici obě dvojice střelců a nějací pěšáci, ale Jéňa stál mnohem aktivněji, Tomáš musel odevzdat jednoho střelce za pěšce na sedmé řadě, ale stejně to nepomohlo a po postupu bílého krále d ocentra boje musel vzdát - 1 : 2.
Pepa to tentokrát rozehrál trochu jinak než je u něj zvykem, většinou vychází ze zavřené pozice a snaží se soupeře kombinačně přehrát. Dneska se pokusil o rychlý útok na krále, ale nepovedlo se mu dostatečně zesílit tlak a prorazit černou obranu. Po zjednodušení hry a několika výměnách pěšci na obou stranách zablokovali střed šachovnice a nebylo o co hrát - 1½ : 2½.
Za chvíli se vzdával Jirka Kubec a bylo jasné, že si body asi neodvezeme. Pavel stál hodně podezřele, na první šachovnici to bylo nejasné a blížila se časová tíseň na obou stranách, jen na posledním stole byla převaha na naší straně. Jirka hrál podle svého zvyku hodně ostře, obětoval nějaké pěšce za útok, ale neprosadil se. Materiálu ubývalo, útok slábl a po vynucené výměně dam byl konec, černý pěšec měl otevřenou cestu do dámy - 1½ : 3½.
Pavel držel asi pětadvacet tahů vyrovnaný materiál, ale pozičně na tom byl Honza Žižka mnohem líp a velkým tlakem na královském křídle získal velkou materiální převahu - jednu chvíli měl o čtyři pěšce navíc!! Naštěstí se při redukovaném materiálu Pavlovi podařilo zaktivizovat svou dámu, postupně získával jednoho pěšáka za druhým zpátky a nakonec přijal nabídku remízy, kdy měl sice stále o jednoho pěšáka míň, ale o něco víc času na hodinách. Podle jeho vlastních slov by to mohl ještě chvíli zkoušet, ale s omezeným časem se jen těžko dá vymyslet nějaká vítězná strategie - 2 : 4.
Na první šachovnici to pro nás dopadlo dobře, tedy relativně dobře - skončilo to remízou, ale analýza po partii ukázala, že by to Ota asi vyhrál. Jenže už taky měli oba na hodinách kolem dvou minut a spočítat přechodnou oběť dámy s následnou vidličkou, ziskem dámy zpět a přechodem do vyhrané koncovky nebylo úplně jednoduché, a tak to i tady skončilo remízou - 2½ : 4½.
Jediný bod jsme si tak připsali až v samém závěru za rozhodnutého stavu. Martin má kvůli práci volnou jen každou druhou neděli a většinou to tak vycházelo, že buď byl při zápasech áčka v práci nebo byl jako naschvál dostatek hráčů základní sestavy, takže si zahrál jen za béčko. Povedlo se mu soupeře překvapit kombinací s napadením dámy, po které získal nejdřív kvalitu a brzy na to celou figuru. Láďa Zástava se nerad vzdává předčasně a většinou hraje i zdánlivě ztracené pozice. I dneska se proto bránil dlouho s figurou míň. Postupně ztrácel jednoho pěšce za druhým, ale kapituloval, až když mu zbyl jen samotný král a Martin si postavil novou dámu - 3½ : 4½.

Nývlt Otto
Pinkava Josef
Novotný Jan
Hejzlar Zdeněk
Žižka Jan
Kánský Josef
Vágner Patrik
Zástava Ladislav
1958
1955
1925
1824
1917
1776
1678
1613
½ : ½
½ : ½
1 : 0
1 : 0
½ : ½
½ : ½
½ : ½
0 : 1
Vrňata Jiří
Vondráček Jiří
Mádr Tomáš
Kubec Jiří
Jánský Pavel
Havrda Josef
Velecký Vladimír
Motloch Martin
2060
1998
1648
1835
1865
1825
1734
1515

Otto Nývlt (1958) - Jiří Vrňata (2060)
½ : ½

Jiří Vondráček (1998) - Josef Pinkava (1955)
½ : ½

Jan Novotný (1925) - Tomáš Mádr (1648)
1 : 0

Jiří Kubec (1835) - Zdeněk Hejzlar (1824)
0 : 1

Jan Žižka (1917) - Pavel Jánský (1865)
½ : ½

Josef Havrda (1825) - Josef Kánský (1776)
½ : ½

Patrik Vágner (1678) - Vladimír Velecký (1734)
½ : ½

Martin Motloch (1515) - Ladislav Zástava (1613)
1 : 0

Autor: Vladimír Velecký