Králové Šachy v České Skalici Podívejte se do České Skalice
Oddíl
Soutěže družstev
Z historie
Různé

RP 8.kolo podruhé - reportáž přímého účastníka (01.03.2011)

Jak se rodilo důležité vítězství?

Sešli jsme se v dobře vyhřáté místnosti včas, domácí i soupeři z Hostinného. Nás bylo šest (posílit nás přišel v této sezóně poprvé Karel Křeček) a tak měl kapitán družstva Tomáš Mádr příjemné starosti. Rozhodování mu ulehčil Břéťa Lesk, který se dobrovolně hry vzdal a tak poprvé v sezóně se hrálo v základní sestavě. Břéťovi se v této sezóně daří a sbírá potřebné body. Zejména jeho vítězství v minulém zápase s Horním Starým Městem „B“ bylo důležité, protože pomohlo zachránit můj herní výpadek. Morálně nás přišel podpořit ještě Pavel Jánský. Tak a jaký byl vývoj zápasu? V zápase se nevyskytovaly hrubé chyby či přehlédnutí, partie byly převážně vyrovnané, rozhodovaly drobné nepřesnosti. Výjimkou byla partie Martina, který soupeře nepustil k ničemu. Tak a teď k jednotlivým partiím:

Ve čtrnáctém tahu skončila partie na druhé šachovnici. Hostující Josef Šretr s černými kameny a v zablokované, vyrovnané pozici nabídl kvalitnímu soupeři remízu a ten ji přijal. - ½ : ½.
Martin Motloch na páté šachovnici získal soupeřova h pěšce a pak na tomto sloupci spustil lavinu těžkých figur podporovaných střelcem. Soupeř k odvrácení hrozby matu musel obětovat dámu za věž, to ale Martina nezastavilo a pěkně hranou partii dotáhl do vítězného konce - 1½ : ½.
Karel Křeček s bílými na třetí šachovnici v solidně vedené partii využil k vítězství lepšího rozestavění svých pěšců. Tím již bylo jasné, že zápas neprohrajeme - 2½ : ½.
Další bod, již vítězný, jsem přidal na čtvrté šachovnici já, když soupeř partii prohrál vlivem ztráty tempa - 3½ : ½.
Nejtěžší boj sváděl Tomáš Mádr na první šachovnici. Jeho kvalitní soupeř v sezóně ještě neztratil ani půlku. Tomáš soupeře přehrál a byl blízko k vítězství. Bohužel se ale dostal do časové tísně, hrál koncovku nepřesně a soupeř toho využil k sedmému vítězství v sedmé partii - 3½ : 1½.

Tento výsledek zajišťuje našemu "B" družstvu velmi dobrou naději na celkové vítězství v soutěži. Ale pozor na poslední krůček a poslední překážku, kterou jsou zkušení hráči Lokomotivy Trutnov „B“. Zajímavostí je, že tomuto družstvu vzala naději na celkové prvenství porážka od jejich druhého družstva "C".

Autor: Boris Šroll