Králové Šachy v České Skalici Podívejte se do České Skalice
Oddíl
Soutěže družstev
Z historie
Různé

KS 4.kolo: Nezbývá než poblahopřát, soupeř vyhrál zaslouženě (04.12.2011)

Spartak Rychnov nad Kněžnou - Jiskra Česká Skalice 5,5 : 2,5.

Spartak patří k soupeřům, kteří už snad ani nemají čím překvapit, vzájemná utkání se počítají na desítky. Netradiční byl tentokrát jen začátek, kapitáni se dohodli na půl desátou. My jsme se nechtěli nechat zaskočit počasím a tak jsme na sraz na náměstí dorazili včas, prozváněl se jen Jirka Kubec, který se ale vzápětí objevil. Cesta dobrá, skoro jarní počasí a tak jsme na místě byli s dvacetiminutovým předstihem. Moc jsme si nepomohli, Dům zahrádkářů byl samozřejmě ještě pod zámkem a tak jsme nějakou dobu stepovali přede dveřmi. Za chvíli dorazili první domácí, v rychlém sledu za sebou a bez otálení se začalo hrát.

Rychnovští patří k několika málo soupeřům, s nimiž bychom mohli při dobré hře získat nějaký ten bodík, ale to bychom se museli sejít v odpovídající sestavě. První dva hráči absentovali a takovou ztrátu dokážeme těžko nahradit. To domácí, ti se jinak vytáhli a vysypali z rukávu základní sestavu. Zápas podle toho taky vypadal a dá se říct, že jsme ani chvíli nemohli uvažovat o nějakém příznivém výsledku.

První remízová nabídka přišla ze strany domácích na 2. stole, ale Petr ji po chvíli odmítl, měli odehráno asi tak 5-6 tahů.
S nabídkou tak uspěli domácí zhruba po půl druhé hodině, Pepa v trochu zvláštně sehraném dámském gambitu (Canalova varianta, říká počítač) rychle vyměnil figury a ve věžovce měl pěšáka navíc, ale nabídku remízy přijal. Nedokážu posoudit, jestli se to dalo hrát na výhru, ale shodli se na půlce oba, ani moc dlouho neanalyzovali, tak tam asi nic moc nebylo - ½ : ½.

Další remíza byla za chvíli na šestce. Zahájení opět neobvyklé, nějaká volná varianta sicilky. Zdálo se, že tady spíš prohrajeme, černý měl jednu chvíli dokonce dva pěšce k dobru, ale postupně je vlastními chybami vrátil a v konečné pozici už mohl na výhru hrát spíš Břeťa, který měl volného pióna na c-sloupci. Ale bylo by to nejasné, spíš by asi rozhodlo, kdo udělá první chybu - 1 : 1.

Třetí konečný výsledek prakticky rozhodl zápas, jak jsme se shodli cestou domů v autě. Jirka Kubec má důkladně obehrané všechny varianty dámského gambitu, Nimcovičovy indické apod., ze zahájení vyšel celkem vyrovnaně, dámy už na šachovnici ani nebyly, ale přehlédl smrtelnou vazbu na krále a přišel zadarmo o střelce. Pár tahů se ještě pokoušel něco vymyslet, ale pozice byla dost jednoduchá na to, aby soupeře nějak ošejdil, nebylo co hrát - 2 : 1.

V tuhle chvíli začínalo být jasné, že pokud se nestane nějaký zázrak, je zřejmě po zápase. Pohled na zbylé šachovnice napovídal, že vpředu stojíme celkem uspokojivě, ale ani v jedné ze tří pozic to zatím nebylo na výhru, daleko blíž bylo k remízám, což samozřejmě domácím vyhovovalo. Na posledních dvou stolech se začalo vyjasňovat a tam naopak domácí borci stáli nádherně, dá se říct, že vyhraně. No a taky to tak dopadlo. Petr na 7. stole přišel o pěšce, místo aby si nechal jezdce proti střelci a zkoušel protihráče nachytat, sám nabídl výměnu poslední figury a přešel do beznadějné koncovky - 3 : 1.

Za chvíli položil krále i Kirill, který sice zahájení sehrál poměrně dobře, ale ve věžové koncovce s vyrovnaným materiálem dost tápal a nechal soupeře obsadit druhou řadu s odříznutím svého krále na základní řadě a tím bylo po partii. Černý král nerušeně postupoval kupředu, věž sbírala pěšáky na druhé řadě a bílý neměl čím oponovat - 4 : 1.

Že bychom za tohoto stavu dokázali vyhrát zbylé partie, když přitom ve dvou stojíme možná nepatrně líp a třetí je spíš plochá než nejasná, s tím už nemohl nikdo počítat. Přesto jsme ještě nějakou dobu tahali, až to Pavel nevydržel a přijal remízovou nabídku prakticky současně s Petrem na 2. stole. Já už jsem měl před několika tahy taky nabízenou dělbu bodů, odmítl jsem, ale teď jsem už nic nenamítal. Věčný optimista Kubec sice hned dokazoval, jak jsem to mohl (možná) vyhrát, ale abych za rozhodnutého stavu seděl ještě nejmíň hodinu u partie a bojoval o nejasnou výhru, to se mi doopravdy nechtělo. Konec - prohráváme přesvědčivě, ale zaslouženě 5½ : 2½.

Je jasné, že když místo prvních dvou hráčů ze soupisky nastoupí dva z opačného konce, musí se to projevit. Ale to je jen kdyby kdyby..., dneska jsme na to prostě neměli.

Vizibla Roman
Kotyza Bohumil
Klíma David
Krejcar Pavel
Krupička Vojtěch
Palla Rostislav
Plachtka Milan
Cvejn Jaroslav
1950
1879
1831
1808
1838
1767
1658
1737
1 : 0
½ : ½
½ : ½
½ : ½
½ : ½
½ : ½
1 : 0
1 : 0
Kubec Jiří
Plodek Petr
Jánský Pavel
Velecký Vladimír
Havrda Josef
Lesk Břetislav
Čechovič Petr
Juran Kirill
1845
1865
1844
1748
1807
1529
-
-

Autor: Vladimír Velecký

Roman Vizibla (1950) - Jiří Kubec (1845)
1 : 0

Petr Plodek (1865) - Bohumil Kotyza (1879)
½ : ½

David Klíma (1831) - Pavel Jánský (1844)
½ : ½

Vladimír Velecký (1758) - Pavel Krejcar (1808)
½ : ½

Vojtěch Krupička (1838) - Josef Havrda (1807)
½ : ½

Břetislav Lesk (1529) - Rostislav Palla (1767)
½ : ½

Plachetka Milan (1658) - Petr Čechovič
1 : 0

Kirill Juran - Cvejn Jaroslav (1737)
0 : 1