Králové Šachy v České Skalici Podívejte se do České Skalice
Oddíl
Soutěže družstev
Z historie
Různé

KS 5.kolo: Do nového roku půjdeme s nulu na kontě (18.12.2011)

Jiskra Česká Skalice - Slavia Hradec Králové D 3 : 5.

Nojo, nedá se nic dělat, prohráli jsme zaslouženě, jednu chvíli to už začínal ovypadat na debakl. Hosté podle jejich vlastních slov pojali zápas zodpovědně, protože jde o souboj ze dna tabulky, který možná rozhoduje o sestupu nebo udržení v soutěži. Proto taky přijeli s prvními hráči soupisky, premiéru v letošním ročníku si odbyl úspěšně Petr Přibík, i z toho je vidět, že to byl zápas pro ně důležitý. To ostatně i pro nás, ale my jsme rádi, že hrajeme alespoň v plném počtu a ze základu jsme dnes nastoupili jen čtyři. Hosté se rozjeli ve velkém tempu a korigovat jsme dokázali až za rozhodnutého stavu 1:5, kdy jsme konečně zaznamenali také své dvě výhry, stačilo to ale jen na optické vylepšení nevalného výkonu.

Jako první se vzdával Petr Plodek, to u něj nebývá zvykem. Budapeštským gambitem svého zkušeného protivníka nepřekvapil, ten se prosadil kombinací na dámském křídle a Petr se vzdával, když si mohl vybrat mezi ztátou dámy nebo obou věží - 0 : 1.

A pak to jelo jako po másle, tři nuly rychle za sebou, ani nedokážu říct, v jakém pořadí. Já jsem stál jako obvykle od začátku stísněně, postupně jsem vyměnil pár figur, ale zatímco soupeř si tím vylepšoval pozici a připravoval závěrečný útok, já jsem se snažil hasit jeho početné hrozby. Nakonec se mi to nepodařilo a trápení jsem ukončil pěkným matem, který jsem ani neviděl, ale stejně už nebylo jak bránit špatnou pozici. Petr Čechovič držel dlouho vyrovnaný materiál, ale černý to nijak neznásilňoval, přešel v poklidu do lepší koncovky a Petr by nedokázal zabránit proměně pěšce - takže další nula. Zhruba ve stejnou chvíli vzdával Břeťa, ten sice v průběhu hry nabízel remízu, ale hosté na to řekli jen, že přijeli vyhrát. A Petr Přibík to taky dokázal, zaútočil tvrdě na černého krále a s útokem prorazil - prakticky je rozhodnuto, prohráváme 0 : 4.

Teď jsme se teprve dostali ke slovu i my. Kirill bránil těžkou věžovou koncovku a i když musel odevzdat centrálního pěšce, pozice zůstala po poslední výměně figur zablokovaná natolik, že nebylo možné ani za jednu stranu proniknout králem do druhého tábora - ½ : 4½.

Ostrý útok předvedl Pavel Jánský a potvrdil, že bílými je to o dvě třídy lepší hráč než když brání na druhé straně. Je to rozený útočník, i dneska bojoval na ostří nože, obětoval i kvalitu za výraznou iniciativu, ale útok tentokrát nezúročil celým bodem. Černý se bránil přesně, a tak se Pavel smířil s dělbou bodů, protože útok pomalu slábl, alternativou už byl jen přechod do horší koncovky a úporná obrana, proto radši nabídl remízu z pozice síly a ta byla bez váhání přijata - 1 : 5.

Korekci nepříznivého skóre přinesly aspoň poslední dvě partie. V obou jsme měli bílé, v obou jsme obětovali figuru a v obou rozhodl útok na dámském křídle. Boris zahrál to, co se obvykle nedoporučuje - v dámském gambitu by přetažení pěšce na c5 nemělo vést k žádné výhodě, ale černý asi nevěděl, jak se to má správně hrát. Boris obětoval jezdce za dva pěšce a prudký útok a černý neodolal. V závěrečné pozici mu zbyla celá věž navíc, černý přesto neměl chuť to vzdát, ale než si rozmyslel, co bude dělat, měl nulu na hodinách i v partiáři - 2 : 5.

Tomáš zraje jako víno. Je mu úplně jedno, s kým hraje, jaké zahájení hraje a sbírá úspěchy jeden za druhým. Dnes to byl caro-kann, obětí pěšce otevřel kryt před černým králem, ale už to vypadalo, že odejde s nepořízenou, silný tlak tam byl pořád, ale nic hmatatelného. Černý myslel hlavně na bezpečí svého monarchy a z g8 ho postupně stěhoval až na konečné pole c6. Asi to nebyl úplně nejlepší nápad, protože ho tam čekalo nepříjemné překvapení v podobě matu - 3 : 5.

Nebýt odstoupení Pandy ze soutěže už po druhém kole, možná bychom vánoční přestávku přečkali na posledním místě, takhle se můžeme utěšovat, že nejsme úplně ti nejhorší. Z nejrůznějších příčin nám v této sezóně pauzírují přední šachovnice a nemáme tak široký a vyrovnaný kádr, abychom se s tím dokázali vyrovnat. Přece jen je rozdíl mít v sestavě dva hráče zpředu soupisky než z opačného konce. Ale jsme amatéři, hrajeme pro zábavu a platí pro nás to okřídlené "není důležité vyhrát, ale zúčastnit se". Hlavně že má kdo hrát a nemusíme platit pokuty za neúplnou sestavu. Nic moc nečekáme, můžeme se jen překvapit.

Mádr Tomáš
Plodek Petr
Jánský Pavel
Velecký Vladimír
Šroll Boris
Lesk Břetislav
Čechovič Petr
Juran Kirill
1694
1865
1844
1748
1783
1529
-
-
1 : 0
0 : 1
½ : ½
0 : 1
1 : 0
0 : 1
0 : 1
½ : ½
Steiner Pavel
Nevole Vladimír
Picek Ivan
Fátor Jaroslav
Vochozka Jindřich
Přibík Petr
Rozkovec Ludvík
Vacek Jaroslav
1894
1870
1865
1796
1787
1952
1698
1677

Autor: Vladimír Velecký

Tomáš Mádr (1694) - Pavel Steiner (1894)
1 : 0

Vladimír Nevole (1870) - Petr Plodek (1865)
1 : 0

Pavel Jánský (1844) - Ivan Picek (1864)
½ : ½

Jaroslav Fátor (1796) - Vladimír Velecký (1748)
1 : 0

Boris Šroll (1783) - Jindřich Vochozka (1787)
1 : 0

Petr Přibík (1952) - Břetislav Lesk (1529)
1 : 0

Petr Čechovič - Ludvík Rozkovec (1698)
0 : 1

Jaroslav Vacek (1677) - Kirill Juran
½ : ½