Králové Šachy v České Skalici Podívejte se do České Skalice
Oddíl
Soutěže družstev
Z historie
Různé

KS 7.kolo: Konečně jsme ukázali, že taky něco umíme (22.01.2012)

Jiskra Česká Skalice - DDM Třebechovice pod Orebem B 5,5 : 2,5.

Je to smutné, ale realistické. Hrál se zápas o poslední místo v tabulce a dost možná i o udržení v soutěži. Sestavy tomu odpovídaly, hosté přijeli s asi desetiminutovým zpožděním, ale v základní sestavě se slovy o důležitosti zápasu. Nám se taky málem povedlo poprvé v sezóně nastoupit v základu, o neúčasti Jirky Kubce se rozhodlo až v pátek, jinak jsme byli komplet. Dlouho se neřečnilo, všichni zasedli ke stolům a šlo se na věc.

Nezačalo se nijak divoce, jako první skončila patie na sedmičce. Karel slavil narozeniny (nikdo mu ani nepopřál, přišel jsem na to až po zápase) a zatím měl na kontě jen tři nuly, tak si aspoň dal dárek v podobě prvního zisku, byť to byla jen remíza. Poklidná sicilka s postupnými výměnami přešla do vyrovnané koncovky a oba aktéři se shodli, že ani jeden by nevyhrál, kdyby soupeř neudělal nějakou zásadní chybu. Ale k tomu by asi nedošlo, pokud by se oba zaměřili hlavně na jistotu - ½ : ½.

A pak už se hrálo tak, jak v letošní sezóně nejsme zvyklí - vzápětí jsme šli do vedení zásluhou Petra Plodka, který soupeře úplně převálcoval v miniaturce. Sicilská, buch buch a černý vzdával před matem v 17. tahu. Černý král si zahrál nejvíc - putoval po krátké rošádě až na d7 a tam se položil - 1½ : ½.

Brzy na to potvrdil naše vedení Pepa Havrda, ačkoli to u něj na nějaký úspěch nevypadalo. Seděl vedle mě, ale nestačil jsem sledovat, co se vlastně stalo, jen koukám, že má najednou o figuru míň (podle partiáře to nechápu ani teď, v jednoduché pozici dal koně úplně zadarmo). Nicméně nevzdal to, kombinoval těžkými figurami, soupeř mu za chvíli nepozornost oplatil, přehlédl vazbu na krále a nabídl ke konzumaci jezdce taky zcela zadarmo. Naštěstí Pepa už další chybu neudělal a díky větší aktivitě svých figur získal dámu za věž a bylo hotovo - 2½ : 1½.

Příznivý stav jsme podtrhli dvěma remízami. Já jsem soupeři cíleně vytvořil izolovaného pěšce a plánoval jsem si, jak ho pěkně získám po výměnách figur. Jenže černý nečekal, měl hodně nepříjemného jezdce, kterým pořád někde hrozil a nedařilo se mně ho nijak vyměnit nebo zpacifikovat. Nakonec jsem dal svého koně za střelce a protože se mně zdálo, že v tu chvíli už budu mít starosti spíš já, nabídl jsem remízu a soupeř naštěstí bez váhání přijal. Podle analýzy by mě čekala dost nepříjemná obrana a kdoví, jestli bych to vůbec udržel - 3 : 1.

Za chvíli skončila partie remízou na posledním stole. Břeťa stál dost pasivně a pod tlakem obětoval (nebo ztratil?) centrálního pěšáka. Naštěstí se mu dařilo zjednodušovat až do koncovky nestejných střelců, která byla jasně remízová - ovšem kromě toho, že to soupeř nechtěl dlouho vzít na vědomí a zkoušel nemožné. Ale hrát na výhru se to opravdu nedalo ani za jednu stranu, což nakonec bílý uznal - 3½ : 1½.

Šance na úspěch se přiblížily, už chyběl jen kousek, ale rozhodnuto zdaleka nebylo. Naštěstí se prosadily naše první šachovnice, zaknihovaly po bodu a to znamenalo celkou výhru v zápase. Oba skončili takřka na vteřinu stejně, Tomáš byl o malý vlásek rychlejší. Hostující Libor Slavík na něj vyrukoval ostrým skotským gambitem a nabízel jednoho pěšce za druhým. Nevím, jestli Tomáš tuhle variantu zná nebo má tak pevné nervy, bral, co se mu nabízelo a nevšímal si toho, že si bílý otvírá dráhy pro své střelce mířící přímo k jeho králi. Sehrál to virtuózně, v pravý čas dokázal vrátit materiál a převzít iniciativu, aby rozhodl v jasné koncovce s dvěma pěšci navrch. Klobouk dolů, to byla mistrovská partie - 4½ : 1½.

Jak již bylo řečeno, ještě ani nepodepsali partiář a končilo se na prvním stole. Jirka je poziční hráč, obvykle jen tak převaluje figurky a pomalu tlačí, dneska se mi to za něj nějak moc nezdálo. Černý si vytvořil volného pěšáka na a-sloupci a protože ve hře byly ještě všechny těžké figury, počítal jsem, že hlavní bojiště bude na této straně a Jirku čeká tuhá obrana. Nakonec to dopadlo úplně obráceně, Jirka otevřel cesty na černého krále a rozhodl matovým útokem, i když si myslím, že mu soupeř dost netakticky pomohl výměnou svého černopolného střelce, kterým umožnil rozhodující vpád do své pozice. Ale kdo nedělá chyby? - 5½ : 1½.

Poslední končil náš kapitán a současně rozhodčí dnešního zápasu. Pavel hrál skandinávskou, kterou má dost obstojně obehranou a ve druhém tahu obětoval pěšce, jak je zvykem. Bohužel, až do konce partie bojoval o vyrovnání a dá se říct, že ten jeden pěšák celou partii rozhodl. Bílý si vybudoval silný pěšcový střed a černému se nepodařilo tomu nějak rozumně čelit. Hrálo se dlouho, ale bylo jasné, že pokud to bílý nezkazí, bod má v kapse. Sice Pavel ještě ledacos zkoušel, ale bílá pozice se hrála sama. Takže nakonec aspoň částečný úspěch pro hosty - 5½ : 2½.

Vrňata Jiří
Mádr Tomáš
Plodek Petr
Jánský Pavel
Velecký Vladimír
Havrda Josef
Křeček Karel
Lesk Břetislav
2084
1694
1865
1844
1748
1807
1601
1529
1 : 0
1 : 0
1 : 0
0 : 1
½ : ½
1 : 0
½ : ½
½ : ½
Kouba Václav
Slavík Libor
Krása Marek
Kracík Martin
Žitný Dominik
Šolín Václav
Martinec Pavel
Dvořák Zdeněk
1853
1832
1701
1748
1656 1652 1655 1650

Dneska jsme měli jednu z posledních šancí bojovat o všechny body, ve zbylých zápasech už favority nebudeme. Ale nebylo by špatné, kdyby se nám povedlo nějaké to překvapení. Už jsme k tomu mělo několikrát hodně blízko, tak by to snad jednou mohlo vyjít.

Další fotografie z dnešního zápasu

Autor: Vladimír Velecký

Jiří Vrňata (2084) - Václav Kouba (1853)
1 : 0

Libor Slavík (1832) - Tomáš Mádr (1694)
0 : 1

Petr Plodek (1865) - Marek Krása (1701)
1 : 0

Martin Kracík (1748) - Pavel Jánský (1844)
1 : 0

Vladimír Velecký (1748) - Dominik Žitný (1656)
½ : ½

Václav Šolín (1652) - Josef Havrda (1807)
0 : 1

Karel Křeček (1601) - Pavel Martinec (1655)
½ : ½

Zdeněk Dvořák (1650) - Břetislav Lesk (1529)
½ : ½