Králové Šachy v České Skalici Podívejte se do České Skalice
Oddíl
Soutěže družstev
Z historie
Různé

RP 7.kolo: Jednou to přijít muselo (12.02.2012)

Sokol Jukov Červený Kostelec A - Jiskra Česká Skalice B 4 : 1.

Je to už skoro dva roky, co naše béčko odešlo ze zápasu bez bodu, naposledy to bylo ještě ve skupině Západ, kdy bylo v březnu 2010 pokořeno třebechovickou rezervou. Loňská sezóna byla ve znamení sedmi výher a jedné remízy, letos už to začalo vypadat na možné opakování, ale každý soupeř něco umí a chce vyhrát a tak jednou porážka přijít musela. Výsledek vypadá celkem jednoznačně, stručné hodnocení poslal opět Petr Čechovič.

"Posílám moji dnešní partii. Naše první prohra v soutěži. To, že nás čekají nejtěžší a rozhodující zápasy se naplnilo, bohužel jsme dostali pěknou nakládačku. O partiich skoro nic nevím, dohrával jsem jako poslední. Podle soupeře jsem hrál dobře, dokonce prý jsem měl jednu chvíli lepší pozici. O prohře už bylo rozhodnuto, nabízel jsem remízu, soupeř ji odmítl a tak jsem ztratil koncentraci a koncovku jsem totálně zpackal."

Své hodnocení poslal taky jediný náš úspěšný účastník z dnešního klání, Tomáš Mádr: "Jako obvykle jsme se v pohodě sešli v 8:30 na náměstí a mohli jsme vyrazit do Kostelce, kde na nás soupeři čekali a zápas mohl začít. Zhruba po hodině a půl dohrál Kirill, který v koncovce věž proti věži měl pěšce na míň (kterého nevím jestli obětoval nebo ztratil) a soupeř tuto výhodu dokázal zužitkovat - 0 : 1. Nečekaně brzo, jako druhý jsem dohrál já. Svého mladého houževnatého soupeře jsem ve střední hře dostal pod tlak, kde vynuceně musel odevzdat figuru a po pár tazích vzdával pod hrozbou neodvratného matu - 1 : 1. Na dalších šachovnicích jsme bojovali jako lvi, ale nakonec se nám nepodařila uhrát ani půlka. Martinovi se vůbec nepovedlo zahájení a celou partii (i přes vyrovnaný materiál) stál velmi stísněně a bylo těžké něco vymýšlet. Po jeho dlouhém trápení, když soupeř zahrozil sebrat pěšce, se ho Martin rozhodl krýt způsobem, ve kterém soupeř našel jednoduchou kombinaci pro zisk figury - 1 : 2. Chvíli nato kapituluje i Břéťa, stejně jako Kirill ztratil pěšce a v koncovce byl nucen odevzdat věž. Pár minut se ještě tahalo, ale k ničemu to nevedlo - 1 : 3. V poslední partii Petr také ztrácí pěšce, po kterém to dle mého soudu mohla být ještě remíza. Několik tahů oba přemisťovali své figury tam a zpět a chvíli to tak vypadalo. Nakonec soupeř takticky rozmístil svou kavalerii těžkých figur a útočil na krále, což zanedlouho vyústilo k zisku figury - 1 : 4. Vypadá to, že o dnešním utkání rozhodly často ztráty jednoho pěšce.

V příštím kole hostíme opět Červený Kostelec (B), tak doufejme v lepší konec".

Jungwirth Stanislav
Kosař Matěj
Bernard Roman
Brát Libor
Vít Ondřej
1693
1749
1631
1580
1250
1 : 0
0 : 1
1 : 0
1 : 0
1 : 0
Motloch Martin
Mádr Tomáš
Lesk Břetislav
Čechovič Petr
Juran Kirill
1520
1694
1529
-
-

Autor: Vladimír Velecký

Petr Čechovič - Libor Brát (1580)
0 : 1