Králové Šachy v České Skalici Podívejte se do České Skalice
Oddíl
Soutěže družstev
Z historie
Různé

Losování soutěží družstev se blíží, ale definitivní ještě nic není (11.08.2012)

Zájemců o krajskou soutěž stále ubývá, hraje každý, kdo se přihlásí.

Uzávěrka přihlášek do soutěží družstev byla k 31. červenci, ale předem bylo jasné, že se všech 24 míst nepodaří obsadit jen oprávněnými startujícími. Tradiční účastník krajského přeboru Panda Rychnov B přehodnotil své možnosti a po smutných zkušenostech z loňska přihlásil týmy B a C jen do nejnižší soutěže, vítěz naší skupiny, Broumov B, se vzdal práva postupu, stejně jako druhý v pořadí Hronov B. Tento stav silně nahrál Náchodu B, kterému se tak uvolnil termín, zatím kolidující s ligovým áčkem. Náchodští proto rádi využili volného místa a společně s vítězem západní skupiny Sobotkou a druhým v pořadí Vrchlabím doplnili počet účastníků přeboru na dvanáct týmů.

Očekávat patrně můžeme nějaké přesuny v hráčských kádrech, protože Hronov i Broumov své rezervy nepřihlásily dokonce ani do krajské soutěže a budou hrát jen regionální přebor. Za tohoto stavu vydala naše krajská STK výzvu všem oddílům, že přihlásit do krajské soutěže se může v podstatě každý, kdo chce. Zní to dost kuriózně, ale bylo to vynuceno, protože jinak by se hrálo maximálně v deseti družstvech a ještě kdoví, jestli vůbec. Takže navržené složení skupin se od vydaných propozic bude dost výrazně lišit.

V naší východní skupině tedy dojde k pravděpodobně k výměně čtyř družstev. Jak píšu už v úvodu, do KP postoupil Náchod B a vyměnil si místo se sestupujícím hradeckým Sokolem. Panda C vzdala účast už po druhém kole minulého ročníku, rezervy Hronova a Broumova se přihlásily jen do nejnižší soutěže. Situace využily Vrchoviny a Červený Kostelec, které se tak po několika letech vracejí do krajské soutěže. Dvanáctku by měl pravděpodobně doplnit "exotický" Kunvald z Pardubického kraje, který sestoupil z tamního přeboru II. třídy, což by měla být soutěž na stejné úrovni jako naše. Při pohledu na mapu je zřejmé, že Kunvaldu je celkem jedno, jestli bude hrát na Hradecku nebo Pardubicku, ale pro naši skupinu to moc výhodné není, je to hodně stranou a v zimním období případná cesta tam asi nebude žádný med. Přihláška Kunvaldu je podmíněna tím, že se dodatečně nepřihlásí nikdo jiný z našeho kraje, ale zatím to nevypadá, že by se ještě někdo takový našel.

Jak by tedy mohlo vypadat složení obou skupin krajské soutěže? Zdůrazňuji, že to jsou jen moje vlastní závěry podle stavu přihlášek, jak byly zveřejněny na krajském webu k 6. srpnu, v žádném případě to není oficiální stanovisko svazových orgánů.

Východ
Jiskra Jaroměř B
Sokol Vrchoviny
Jiskra Česká Skalice
DDM Kostelec nad Orlicí
TJ Náchod C
TJ Náchod D
Spartak Rychnov nad Kněžnou
ŠK Dobruška
DDM Třebechovice pod Orebem B
Sokol Červený Kostelec
Sokol Hradec Králové
ŠO K a.s. Kunvald
Západ
Ortex Hradec Králové
Spartak Vrchlabí B
Jiskra RMSK Nový Bydžov
ŠK Lípa C
ŠK Lípa D
TJ Lázně Bělohrad
ŠK Jičín D
Lokomotiva Trutnov
TJ Lomnice nad Popelkou
TJ Dvůr Králové nad Labem B
Jiskra Hořice v Podkrkonoší B
Slavia Hradec Králové D

Pokud jde o nejnižší soutěž, regionální přebory, tak je ke stejnému datu přihlášeno celkem 36 družstev, což by mělo dát 4 skupiny po 9 družstvech. Ale jestli to tak doopravdy bude a jaké bude rozdělení do skupin, to se nejspíš ukáže až na losovací schůzi, která by měla být v sobotu 23. září, místo zatím nebylo zveřejněno. Nechme se překvapit.

Autor: Vladimír Velecký