Králové Šachy v České Skalici Podívejte se do České Skalice
Oddíl
Soutěže družstev
Z historie
Různé

KS 1. kolo : Tradiční obrázek - chyby a zahozené šance (14.10.2012)

Sokol Vrchoviny - Jiskra Česká Skalice 4,5 : 3,5.

Novou sezónu jsme zahájili tradičním způsobem - co jsme měli vyhrát, to jsme nevyhráli, co jsme měli aspoň zremizovat, to jsme prohráli. Domácí to sice po zápase hodnotili, jako že měli kliku, výsledek mohl být klidně opačný, ale co to je platné, když jim zůstaly body a nám jen pokrčení ramen nad nevyužitými šancemi. Co ještě říct na úvod? Sešli jsme se včas, cesta dobrá, spřádaly se plány, jak to vyhrajeme, prostě obvyklé předzápasové řeči. Trocha zpestření nastala při přípravě hodin, když si přítomní domácí nemohli vzpomenout, jak se nastavovaly v minulé sezóně. Byl to starší typ 2000, který my nemáme, ale nějak jsme to dali dohromady a začalo se hrát. Jak se ukázalo později, nebylo to úplně dokonalé, ale vytěžili jsme z toho spíš my.

Hraje pár minut, na posledním stole je to spíš bleskovka se špatným koncem pro nás. Petr po několika zmatených tazích nechá černého rozehrát dámu s věží do blízkosti svého krále a přehlíží jednoduché obraty - prohráváme 0 : 1.

Martin Lesk stojí vyrovnaně, přijímá proto po kratším váhání nabídku remízy, po tolika letech hráčské pauzy se mu nechce riskovat nějakou tu chybu v propočtu - ½ : 1½.

Zanedlouho vyrovnává Jirka Kubec. Při zjednodušeném materiálu stojí jeho figury daleko aktivněji a výsledkem jsou nevyhnutelné ztráty pro soupeře, který se raději hned vzdává - vyrovnáno 1½ : 1½, bohužel naše jediná výhra v zápase (ale to ještě nevíme, šance stále jsou dost vysoké).

Nerozhodný výsledek zápasu nezměnila moje partie, Jirka Borůvka byl černými o něco aktivnější, ale pozice byla dost zavřená a nebylo vidět ani za jednu stranu, jak to vhodně s výhodou otevřít, proto jsem nabídku na remízu neodmítl - 2 : 2.

I další partie skončila remízou, ale dost kuriózně. Při pokusech s hodinami před zápasem se asi zrovna tady nenastavilo přidávání 30 vteřin ke každému tahu a přišlo se na to, až když měl Pepa míň než dvacet minut a na hodinách byly vidět vteřiny. Rozhodčí zrovna někde běhal a než přišel, vyřešili to hráči jednoduše - dali to za půlku. Ovšem je třeba dodat, že na naší straně bylo o jednoho pěšce míň a pozice nevypadala moc nadějně. Pepa sice prohlašoval "je pravda, že jsem stál o něco hůř", ale podle mě stál o hodně hůř, ne-li na prohru. Ale třeba jsem se mýlil já - 2½ : 2½.

Zápas rozhodla hrubá chyba Karla na šestém prkně. Pěkně rozehrál partii, černý král běhal po šachovnici jako v trní a nebylo mu asi moc dobře. Karel získal pěkného pěšce, držel výraznou poziční převahu a zdálo se, že bod nás nemine. O tom, že to skončilo úplně obráceně, rozhodlo přehlédnutí a zbytečná ztráta kvality, po které se partie otočila a zachránit se nedalo ani půl bodu. Velká škoda, tady jsme prohráli zápas - 2½ : 3½.

Nerozhodný výsledek zápasu měl možná na stole Pavel, ale nakonec nedokázal zúročit převahu a zakončil věčným šachem. Ačkoliv měl černé, od začátku měl velkou převahu na středních sloupcích, nádherně kombinoval, bohužel, vyhrávající zakončení nenašel. Konečná pozice je tady k vidění, údajně tam někde v závěru byla možnost oběti dámy s matem, ale to nechávám na čtenářích. Pokud to tam někdo najdete, můžete to napsat na naše stránky na facebooku - 3 : 4.

V poslední dokončené partii na prvním stole už jsme zápas zachránit nemohli. Tomáš bránil horší pozici a nebyla žádná šance, že by to mohl nějak vyhrát, bílý nabídl remízu z pozice síly a ta se dost dobře odmítnout nedala. Přehrát si můžete jen zhruba polovinu partie, mám před sebou Tomášův partiář a je to děs - 3½ : 4½.

Žižka Jan
Skalák Aleš
Drašnar Pavel
Borůvka Jiří
Krtička Václav
Borůvka Petr
Borůvka Vladimír
Drašnar Lukáš
1880
1668
1679
1704
1663
1601
1662
-
½ : ½
0 : 1
½ : ½
½ : ½
½ : ½
1 : 0
½ : ½
1 : 0
Mádr Tomáš
Kubec Jiří
Jánský Pavel
Velecký Vladimír
Havrda Josef
Křeček Karel
Lesk Martin
Čechovič Petr
1960
1825
1830
1859
1802
1592
1748
1568

Jan Žižka (1880) - Tomáš Mádr (1960)
½ : ½

Partie měla ve skutečnosti víc než padesát tahů, ale od tohoto místa je partiář nesrozumitelný.


Jiří Kubec (1825) - Aleš Skalák (1668)
1 : 0

Pavel Drašnar (1679) - Pavel Jánský (1830)
½ : ½


Vladimír Velecký (1859) - Jiří Borůvka (1704)
½ : ½


Aleš Krtička (1663) - Josef Havrda (1802)
½ : ½


Karel Křeček (1592) - Petr Borůvka (1601)
0 : 1


Vladimír Borůvka (1662) - Martin Lesk (1748)
½ : ½


Petr Čechovič (1568) - Lukáš Drašnar (-)
0 : 1

Autor: Vladimír Velecký