Králové Šachy v České Skalici Podívejte se do České Skalice
Oddíl
Soutěže družstev
Z historie
Různé

KS 7. kolo: Dnes to bylo skoro bez chyb (20.01.2013)

DDM Třebechovice pod Orebem B - Jiskra Česká Skalice 2 : 6.

Celkem v poklidu jsme si dojeli a poté došli na šachovnicích pro "povinné" tři body s posledním týmem tabulky. Ale určitě jsme nic nehodlali podcenit, tím spíš, že se nám nepodařilo dát dohromady nejsilnější sestavu a některé opory daly přednost domácímu léčení svých zdravotních potíží. Naštěstí se ani domácí nesešli v nejlepším složení, i jejich sestava byla plná náhradníků a na většině stolů jsme podle ela měli mít výraznou převahu. Papírové předpoklady se potvrdily, až na jedno zaváhání (Martin odevzdal celý bod v jednoduše vyhrané koncovce, která se snad ani nedala zkazit). Nikdo jiný ho už nenapodobil a tak se zrodil náš nejlepší výsledek v této sezóně.

Začátek zápasu se neobešel bez komplikací. Já jsem původně ani nechtěl hrát, protože jsem už dlouho dopředu hlásil, že jdu na tradiční myslivecký ples s návratem v ranních hodinách a určitě bych si netroufl jet brzy po ránu autem, nevyspalý a zcela určitě pod vlivem. Kvůli potížím se sestavou nakonec došlo i na náhradníka Borise a tak jsem mohl využít jeho dopravy a do Třebechovic jsme jeli rovnou z Jaroměře spolu. Na místě (a správném místě!) jsme byli jako první a jediní, protože zbytek výpravy se nechal zmást falešnými údaji v rozpisu a marně se dobýval do bývalé budovy DDM, kde se už ale asi dva roky nehraje. Přesto je v rozpisu soutěže stále uvedena stará adresa. Jeden telefonát to vyřešil (i mobily jsou občas užitečné) a s mírným zpožděním se začalo. Drobná komplikace nastala v hrací místnosti, která je v nejvyšším patře na samém konci budovy a teplá voda už asi neměla potřebnou sílu, aby se dostala do tamních radiátorů. Zima, jakou jsme zažili naposledy u nás, když jsme ještě hrávali v hospodě pod náměstím (tzv. áčku). Ostatně i někteří z domácích si na ty naše mrazy hodně dobře vzpomínali, takže jsme si nemohli zase tak moc stěžovat. Ostatně, když jsme se loučili po skončeném zápase, radiátor už začínal vydávat mírné teplo. A příště se už prý bude hrát v jiné místnosti - poznámka pro ty, kdo přijedou po nás.

Zápas samotný se pro nás vyvíjel dobře od samého začátku. Jen borci na poslední šachovnici se brzy rozešli smírně dřív, než se začalo doopravdy hrát, jinak se nebraly žádné ohledy a o nabídkách remízy nebyla řeč - ½ : ½.

Brzy poté jsme šli do vedení, když Boris ještě v zahájení získal a uhájil pěšáka navíc. Sice se mi zdálo při letmých pohledech, že to asi mohl hrát trochu líp pozičně (což po cestě domů potvrdil sám), ale i tak nedal černému žádnou šanci k záchraně a spolehlivě zabodoval v koncovce - vedeme 1½ : ½.

Za chvíli ho napodobil Pavel, který kvůli absencím v sestavě hraje skoro pořád černými kameny, což není zrovna jeho silná stránka. Dneska se to nepotvrdilo, od začátku zahájil ostrý útok na bílého krále, který zoufale svolával své figury na pomoc, ale nebylo mu to nic platné, ztratil materiál i celou partii. Za zmínku stojí, že za celých 35 tahů se bílý jen dvakrát dostal přes čtvrtou řadu, jinak celou partii strávil v hluboké defenzívě na své polovině - vedeme 2½ : ½.

S dalším jasným bodem jsme počítali na sedmičce, kde Martin získal úplně jednoduchou pěšcovku s jedním pěchem navíc. Na tom nebylo nic ke zkažení, natož aby se to dalo prohrát. Ale i v takové chvíli (i mistr tesař atd.) se dá udělat hrubka, k jaké dochází maximálně jednou za ... let. Krátké zatmění před očima, černota v hlavě a výsledkem je zadarmo odevzdaný pěšec. Nepočítal jsem, jestli se to dalo zachránit aspoň na remízu, ale stejně to Martin vzápětí podtrhl další minelou, tahem krále, po kterém nedokáže zabránit pochodu bílého pěšce na poslední řadu. Malá komplikace v dosud hladkém průběhu, nikdo jiný už se k němu ale ve vymýšlení omylů naštěstí nepřidal - domácí snižují, ale stále vedeme 2½ : 1½.

Na dvoubodový rozdíl jsem zvýšil za chvíli já. Opět jsem sehrál zahájení hodně podezřele, zkušenější soupeř by se mnou nejspíš zametl, ale podařilo se mi ustát nepříjemný tlak v centru, kde černý hodně zaváhal při uplatňování své výhody a pak se dostal sám pod silný útok, který "vyřešil" odevzdáním figury, ale to už byla jeho pozice hodně špatná a na černého krále nepříjemně táhlo z více stran. Už zase vedeme o dva body - 3½ : 1½.

Že si odvezeme nejméně jeden bod, o tom rozhodl Karel. Poměrně brzy přešla partie do střelcové koncovky, kde měl bílý výhodu v lepším rozestavení pěšců, ale nedokázal z ní nic vytěžit. S mírnými obavami jsem sledoval ubíhající čas na Karlových hodinách, kde už zbývala poslední desetiminutovka proti více než půlhodině u soupeře, ale Karel to tentokrát dokázal ustát a bílý sám uznal marnost svého úsilí o výhru - 4 : 2.

O vysoké výhře se rozhodlo v nejdelších partiích na prvních dvou stolech, kde domácí představili zkušené nejsilnější hráče své dnešní sestavy. Caro-Kann občas na Jirku zkouším v našich tréninkových partiích, ale hrajeme to určitě jinak, než se vyvíjela jeho dnešní partie. I tady se poměrně brzy přešlo do koncovky jednoho páru věží a střelců s poziční výhodou pro bílého, což byl náš Jirka. Lepší aktivitou svých figur získal dva pěšce k dobru a pak už nezaváhal, jednoho pěšáka vrátil se zcela vyhranou pozicí, což uznal i soupeř - vítězíme v zápase, teď jde ještě o to, jakým rozdílem - 5 : 2.

Tomáš opět nezaváhal a v pěkné bojovné partii si to propočítal líp. Pokud vím, Libor Slavík hrává skotský gambit dost často, Tomáš přijal nabízené pěšce a dokázal odrazit snahu bílého o využití náskoku ve vývinu figur. Po pokrytí všech okamžitých hrozeb dokázal vhodně přeskupit figury a zaútočit na slabého bílého krále. Bylo to hodně ostré, Tomáš dohrával skoro s vyčerpaným časem, ale i v rychlosti se dokázal zorientovat. Bílý zkusil v beznadějné pozici obětovat věž a pokusil se nachytat Tomáše na nějakou fintu v časové tísni, ale nebylo to k ničemu a Tomášovi ta věž zbyla až do naprosto jednoduché koncovky - hotovo, pěkný výsledek je na světě - 6 : 2.

Druhá výhra v pořadí nás zřejmě opět vynese v tabulce o něco výš a vzdálíme se bezprostřednímu ohrožení sestupem, ale zbývají ještě čtyři kola a nic není rozhodnuto. Tak tedy za čtrnáct dní opět do boje!

Slavík Libor
Kracík Martin
Šolín Václav
Dvořák Zdeněk ml.
Přibyl Michal
Mařák David
Picek Karel
Dvořák Zdeněk st.
1860
1854
1658
1609
1643
1523
1559
1479
0 : 1
0 : 1
0 : 1
0 : 1
½ : ½
0 : 1
1 : 0
½ : ½
Mádr Tomáš
Kubec Jiří
Jánský Pavel
Velecký Vladimír
Křeček Karel
Šroll Boris
Lesk Martin
Lesk Břetislav
1960
1825
1830
1859
1592
1780
1748
1547

Libor Slavík (1860) - Tomáš Mádr (1960)
0 : 1


Jiří Kubec (1825) - Martin Kracík (1854)
1 : 0


Václav Šolín (1658) - Pavel Jánský (1830)
0 : 1


Vladimír Velecký (1859) - Zdeněk Dvořák ml. (1609)
1 : 0


Michal Přibyl (1643) - Karel Křeček (1592)
½ : ½


Boris Šroll (1780) - David Mařák (1523)
1 : 0


Karel Picek (1559) - Martin Lesk (1548)
1 : 0


Břetislav Lesk (1547) - Zdeněk Dvořák st. (1479)
½ : ½

Autor: Vladimír Velecký