Králové Šachy v České Skalici Podívejte se do České Skalice
Oddíl
Soutěže družstev
Z historie
Různé

KS 6. kolo: Nečekané drama se šťastným koncem (19.01.2014)

Jiskra Česká Skalice - DDM Třebechovice pod Orebem B 5 : 3.

Devět hodin, čtvrt na deset, hosté pořád nikde. Telefon jsem měl na Marka Krásu, ten volání nebral. Asi o půl desáté se objevili první hosté, kvůli marnému shánění osmého hráče nabrali neplánované zpoždění. My jsme se podruhé sešli na domácí půdě v základní sestavě a věřili jsme ve stoprocentní zisk. No, dopadlo to, jak je vidět, ale bylo to nečekané drama po zdánlivě jasném začátku. Hosté nadiktovali sestavu, chvíli se čekalo na druhé auto a mohlo se začít.

Spokojen odcházel domů Karel doléčit náznaky nachlazení, docela byl rád, že to má v kapse bez boje - vedeme 1 : 0.

"Asi bys měl chodit na plesy častěji", říkal mi Honza při gratulaci k výhře. Je pravda, že jsem toho moc nenaspal, večer a převážnou část noci jsem strávil ve víru tance na tradičním mysliveckém plese v Rožnově. Ráno jsem se vzbudil dvě minuty před zvoněním budíku a zřejmě jsem se dokázal dostat rychle do dobré kondice. Zahájení jsem rozehrál proti svému zvyku celkem obstojně a když jsem nastoupil s pěšáky dámského křídla, přehlédl soupeř ve snaze o zablokování mého postupu ztrátu svého a-pěšce. Po partii říkal, že neměl zájem bránit několik desítek tahů horší koncovku a čekat na porážku, zkusil to tedy s obětí střelce za dva pěšáky před mým králem a pak měl následovat nějaký matový protiútok. Jenže moje figury stály v lepším postavení a úspěšný útok na krále jsem podnikl já. Po odtažném šachu jsem získával dámu a to byl konec partie - 2 : 0.

Za chvíli zvyšujeme vedení, Honza útočil těžkými figurami na dámské křídlo černého za podpory figur lehkých, měl převahu, ale výhra zdaleka jasná nebyla. V konečné pozici se zdánlivě ještě nic neděje, jenže co v partiáři chybí, je to, že černý vzal do ruky věž a8 a teprve poté zjistil, že ať ji postaví kamkoliv, ztrácí přinejmenším kvalitu a mizerná pozice mu zůstane. Vyřešil to jednoduše, vzdal - 3 : 0.

Za chvíli přidáváme další bod, Pepa lavíruje převážně na své polovině, nechává soupeře hrát, až v pravou chvíli vymění nějaké figury a je z toho pěšák navíc. Za chvíli k němu přidal druhého a třetího a bylo hotovo - 4 : 0.

Takové vedení by ve většině případů mělo znamenat rozhodnutý zápas, přesto jsem se začínal docela reálně obávat o vítězství, zápas se spíš klonil k celkové remíze. Jirka Kubec šel do koncovky slabší o dva pěšce a i když říkal, že různobarevní střelci mu remízu zajistí, jeho otimismus jsem nesdílel. Pavel to dneska totálně zkazil. Ve 12. tahu zahrál Sd4 s ideou zisku materiálu, ale přehlédl repliku Sh6, po které černý všechno kryje. Chtělo to asi přibrzdit v útoku a sušit, pak by z toho možná výhra nebyla, ale nemusela být ani porážka. A na prvních dvou stolech to bylo absolutně nejasné, tak to mohlo dopadnout jakkoliv. Tomáš obětoval kvalitu za útok, ale měl výrazně horší čas, Petr hrál úplnou divočinu, to se vůbec nedalo odhadnout, jak to dopadne.

Nakonec o našem vítězství rozhodl hostující Marek Krása. Ještě při vyrovnaném materiálu nabízel remízu, kterou Tomáš odmítl, jenže mezitím došlo k nečekanému vývoji, jak píšu v předchozím odstavci. Když měl Tomáš o kvalitu a pěšce míň, k tomu šest minut na hodinách proti třiceti, řekl jsem mu, ať zkusí nabídnout remízu a Marek ji po chvíli přemýšlení kupodivu přijal. Je rozhodnuto, body zůstávají doma - 4½ : ½.

Poté skončil trápení Pavel, sehrál to celé nějak podivně. Jestli to špatně odhadl po tom zaváhání ve 12. tahu nebo nevím, ale pokračoval v útoku až do úplného zničení své pozice. Černý tam přitom celkem nic neměl, jen se bránil a koukal, jak se jeho pozice za přispění bílého pořád zlepšuje. Pak Pavel ztratil figuru, nějakou dobu ještě zkoušel něco vyčarovat, ale neměl čím překvapit, a tak to dopadlo podle očekávání - 4½ : 1½.

Ani Jirka svou horší koncovku nezachránil. Nestejní střelci na šachovnici sice byli, ale k nim taky dáma a věž a to je úplně jiná hra. Bílý těžké figury vyměnil až v okamžiku, kdy byla jeho převaha rozhodující a koncovka zcela jasná. A to ještě přehlédl 31. g3, kdy mohl okamžitě získat střelce a byl by konec mnohem dřív - 4½ : 2½.

Aspoň Petr v poslední hrané partii neodešel s prázdnou. Hra to byla pěkně ostrá, v ohrožení byli oba králové a variant tolik, že se ani nedaly dopočítat. Zdálo se, že Petr dlouho stojí líp a že s útokem prorazí, Libor se ale dokázal ubránit a po hromadných výměnách získal ještě pěšáka navíc. Ale možná, že to tak Petr zahrál schválně, ten pěšák byl bílému nanic, protože se jeho král dostal do pásma trvalého šachu a remíza byla nevyhnutelná. Hotovo, 5 : 3.

Opět se zase jednou ukázalo, že ani v šachu nejsou slabí soupeři a žádný zápas není předem vyhraný. Dneska jsme nevyhráli ani tak svým uměním, jako spíš chybami našich soupeřů. Ale i takové výhry se počítají, ostatně zápasů, které jsme si sami prohráli, můžeme i v naších archívech najít desítky.

Mádr Tomáš
Plodek Petr
Kuneš Jan
Kubec Jiří
Jánský Pavel
Velecký Vladimír
Havrda Josef
Křeček Karel
2007
1915
1885
1705
1821
1835
1756
1569
½ : ½
½ : ½
1 : 0
0 : 1
0 : 1
1 : 0
1 : 0
1 : 0
Krása Marek
Slavík Libor
Šolín Václav
Dvořák Zdeněk ml.
Kubeček Jan
Picek Karel
Dvořák Zdeněk st.
-
1715
1795
1660
1606
1712
1587
1483
-

Tomáš Mádr (2007) - Marek Krása (1715)
½ : ½


Libor Slavík (1795) - Petr Plodek (1915)
½ : ½


Jan Kuneš (1885) - Václav Šolín (1660)
1 : 0


Zdeněk Dvořák ml. (1606) - Jiří Kubec (1705)
1 : 0


Pavel Jánský (1821) - Jan Kubeček (1712)
0 : 1


Karel Picek (1587) - Vladimír Velecký (1835)
0 : 1


Josef Havrda (1756) - Zdeněk Dvořák st. (1483)
1 : 0

Autor: Vladimír Velecký