Králové Šachy v České Skalici Podívejte se do České Skalice
Oddíl
Soutěže družstev
Z historie
Různé

KS 7. kolo: Moc jsme toho nepředvedli, výsledek tomu taky odpovídá (02.02.2014)

Sokol Hradec králové - Jiskra Česká Skalice 6,5 : 1,5.

Na lepší výsledek jsme dneska zkrátka neměli, nemůžeme o žádné partii říct, že bychom ji zkazili vlastní chybou v lepší pozici, i ta jedna remíza byla spíš milosrdenstvím od soupeře, kterému zbývalo pár minut na hodinách a nechtělo se mu jít do nejasné koncovky. Dostali jsme nařezáno úplně zaslouženě.
Prvním překvapením pro většinu z nás bylo, když se na srazu při odjezdu objevil Tomáš, který původně ohlásil absenci a ke změně se rozhodl až v sobotu večer. Takže všichni, kteří se buď psychicky, nebo někteří i prakticky u šachovnice, připravovali na možného soupeže, najednou s překvapením zjistili, že budou hrát s opačnými barvami. Jako vždycky jsme na to doplatili Jirka Kubec a já, oba máme bilanci 1x bílé, 6x černé.

Karel minule vyhrál bez boje a zřejmě to na něm zanechalo následky, protože dneska byl taky hotový raz dva, bohužel s nulou na kontě. Partii pojal jako bleskovku a v 10. tahu se nechal zatáhnout do hromadné výměny, ze které vyšel slabší o figuru. Nějak jsem to nepochopil, za cca 20 minut bylo po partii - studená sprcha na úvod - 0 : 1.

My ostatní jsme si dali záležet přece jen o trochu víc, ale že by se to projevilo na skóre, to se říct nedá, ostatně z konečného výsledku je to vidět. Domácí se na nás sešli v takřka nejsilnější možné sestavě a systematicky nás trestali jeden za druhým. Hrálo se sice další tak dvě, možná dvě a půl hodiny, ale pak se začalo rychle rozhodovat a v dost krátkém čase skončily všechny zbylé partie.

Jirku Kubce zaskočila soupeřova dlouhá rošáda s rychlým nástupem pěšců na královském křídle v kombinaci s útokem na střed, odevzdal kvalitu, ale neměl čím zahrozit a jen čekal na ránu z milosti, o nějaké protihře nebyla řeč - 0 : 2.

Pavel se jako vždycky snažil o přepad černého krále, ale nic z toho nebylo. Černý se dobře bránil a když útok vyšuměl, nabídl remízu, která byla přijata. Konečná pozice je pro mě nejasná, neměl jsem čas sledovat popartiovou analýzu, v autě Pavel říkal, že by to asi prohrál, jenže Vojtovi zbývaly jen čtyři minuty na hodinách proti čtyřiceti a tak se mu do nejasného boje nechtělo, tím spíš, že zápas se už jasně lámal ve prospěch domácích - ½ : 2½.

Za chvíli se téměř současně končilo na prvním a posledním stole, v obou případech jsme vyšli na prázdno. Partie nemá cenu nějak rozebírat, to ať si aktéři udělají sami, prostě byli jsme přehráni a výsledné pozice byly materiálně i strategicky zcela beznadějné - ½ : 4½.

Jedinou slušnou partii (samozřejmě z mého pohledu, Luboš Splítek to nadšení určitě nesdílí), která by stála za zmínku, sehrál Martin. Začátek sice pojal hodně netradičně proti všem zásadám, podobné výlety dámou hned v zahájení obvykle vedou ke katastrofě, ale podařilo se mu rychle otevřít sloupce před soupeřovým králem a vyvinout zbylé figury do palebného postavení. Bílý se jen bránil, pokusil se jakousi protihru obětí jezdce za dva pěšce. Trochu netakticky pak vyměnil dámy a umožnil tak Martinovi další útok na slabého krále. Za zmínku stojí, že bílá věž a1 si poprvé zahrála až ve 41. tahu, a to tak nešťastně, že to byl zároveň i tah poslední - bílý si vlezl do vidličky a věž okamžitě ztrácel. Malé vylepšení matného dojmu z našeho výkonu - nepatrně snižujeme na 1½ : 4½.

No a to je z naší strany všechno. Honza stál dlouho celkem vyrovnaně, ale po výměnách mu zbyli pěšáci na špatných polích dámského křídla. V knížkách se píše, že obvykle bývá v dámské koncovce jezdec lepší než střelec, ale tady to neplatilo. Dva bílí pěšci pěšci padli smrtí hrdinů a bylo po partii, zbytek už nemělo smysl dohrávat - 1½ : 5½.

Zápasovou tečku jsem udělal já, taky nula v zápise. Postupně jsme měnili a měnili, pořád se mi to líbilo, jednu chvíli docela dost, myslel jsem si, že bych mohl zúročit pěšcovou převahu na dámském křídle, ale bohužel ... Špatně jsem to odhadl a nedokázal jsem ubránit jediný volný sloupec a to rozhodlo. Bílý to hrál úplně přesně a vždycky našel tah, který mi nejvíc vadil. Nakonec mi na krále začalo nepěkně foukat, chvíli jsem si říkal, že bych se z toho ještě mohl vymotat, ale maty tam hrozily a nedokázal jsem tomu zabránit - 1½ : 6½.

Tak nějak jsme před zápasem očekávali, že moc nadějí na úspěšný výsledek mít nebudem, to by nás museli domácí hodně podcenit, jenže to se nestalo a výsledek plně odpovídá předvedeným výkonům.

Hubáček Ondřej
Miňovský Roman
Smolej Lukáš
Humlíček Vojtěch
Palij Lubomír
Portych Václav
Splítek Luboš
Přibík Petr
2023
1962
1971
2001
1898
1803
1797
1974
1 : 0
1 : 0
1 : 0
½ : ½
1 : 0
1 : 0
0 : 1
1 : 0
Mádr Tomáš
Kuneš Jan
Kubec Jiří
Jánský Pavel
Velecký Vladimír
Křeček Karel
Lesk Martin
Čechovič Petr
2007
1885
1705
1821
1835
1569
1752
1556

Ondřej Hubáček (2023) - Tomáš Mádr (2007)
1 : 0


Jan Kuneš (1885) - Roman Miňovský (1962)
0 : 1


Lukáš Smolej (1971) - Jiří Kubec (1705)
1 : 0


Pavel Jánský (1821) - Vojtěch Humlíček (2001)
½ : ½


Lubomír Palij (1898) - Vladimír Velecký (1835)
1 : 0


Karel Křeček (1569) - Václav Portych (1803)
0 : 1


Luboš Splítek (1797) - Martin Lesk (1752)
0 : 1


Petr Čechovič (1556) - Petr Přibík (1974)
1 : 0

Autor: Vladimír Velecký