Králové Šachy v České Skalici Podívejte se do České Skalice
Oddíl
Soutěže družstev
Z historie
Různé

KS 1. kolo: Obavy z výprasku, nakonec z toho byl pěkný zápas (03.11.2014)

Panda Rychnov nad Kněžnou B - Jiskra Česká Skalice 5,5 : 2,5.

No, nejeli jsme do Rychnova s nějakým velkým optimismem. Na začátku nové sezóny se dost těžko rozehráváme a obvykle z toho bývá pěkný debakl. Takže žádný velký důvod k optimismu, zvlášť s vědomím, že jedeme na papírově nejsilnější družstvo soutěže a v notně slepené sestavě. V Rychnově jsme byli včas, počasí slibovalo hezký den, škoda hrát šachy, na kole by to bylo mnohem lepší. Taktiku jsme dohodli cestou, každý hraje sám na sebe a každá půlka je dobrá, moc bodů asi neuděláme. Kdyby náhodou se rýsoval nějaký zázrak, uvidíme podle situace.
Zázrak se podle očekávání nekonal, ale s ostudou to taky nebylo. V úvodu nám pomohl domácí hráč, taková miniaturka se často nevídá ani na naší úrovni a pak se hrál celkem vyrovnaný zápas. Vpředu se domácí kvalita plně prosadila, my jsme podle tradice nevyužili všechny možnosti, které se nabízely. Jirka Kubec měl určitě na víc než konečnou remízu a já jsem to hrál hodně optimisticky na celý bod. Asi to chtělo lepší propočet nebo byl můj optimismus přehraný. Ale samozřejmě domácí vyhráli zaslouženě, ve většině partií nás prostě přehráli a došli v poklidu pro výhru.
O jednotlivých partiích toho moc napsat nemůžu, dohrával jsem jako předposlední a jak jsem stačil zaregistrovat, kromě první miniaturky vše ostatní skončilo v průběhu několika málo minut a tak za ještě lepšího počasí než ráno jsme se celkem brzy vraceli domů. Nemůžeme říct, že spokojeni, když jsme vyšli bodově naprázdno, ale hrál se pěkný zápas v přátelské atmosféře a to není zase tak málo.

Hrací místnost je v Rychnově trochu stísněná, chvíli trvalo, než si každý našel tu optimální polohu, aby nepřekážel a současně se mohl semtam pohnout. A než jsme se pořádně usadili, už jsme se ujali nečekaného vedení na posledním stole. Domácí hráč se asi plně nezkoncetroval na začátek zápasu, nezaregistroval nebezpečí v nestandardní variantě skandinávské hry a záhy dostal vidličku na krále i dámu. Kuriózní je, že stejný obrat byl na stole už o tři tahy dřív, ale černý by se mohl vykoupit obětí dámy za střelce, nyní už by to byla dáma celá. Rychle vedeme - 0:1.

Podruhé se končilo na opačné straně zápasu, letití známí se utkali na 1. šachovnici. Favorit se prosadil s tradičním "katenáčem", Pavel podle mě trpěl přílišným respektem, Pepa Novotný, to je pro nás pořád "pan šachista". A tak to dopadlo podle očekávání, ale to už se hrálo o hodně déle, jak píšu v úvodu, všechny zbylé partie skončily během cca 15 minut zhruba po čtyřech hodinách hry. Vyrovnáno - 1:1.

Poté se prosadil domácí talent Martin Buločkin útokem na krále, ale chvíli mu trvalo, než přišel, jak na to, zdálo se, že si s pozicí neví příliš rady a vypadalo to i na trojí opakování pozice. Vítězné pokračování ale nakonec vymyslel a dáma si poradila s pasivními obránci bílého. Domácí jdou do vedení - 2:1.

Srovnat mohl Jirka Kubec, který svého jmenovce dokázal přehrát, dosáhl nejspíš vyhrané pozice (po partii se na tom shodli oba), jenže co je to platné, když své příležitosti nevyužil a šance na celý bod jako už mnohokrát promarnil. Co je platné, že si pochvaloval, jak se mu vyplatila domácí příprava, že tyhle varianty si přehrával večer v klidu doma, výhodu nakonec v celý bod nepřetavil. Škoda, zápas se mohl ještě zdramatizovat - 2½:1½.

Tradičně končil Karel s nulou na hodinách, ale pozice už byla stejně dávno prohraná, když nevyšel pokus o útok s obětí figury. Pak už to byl jen pokus odvrátit neodvratitelné, s rychle ubývajícím časem nebyl prostor ani na nějakou šejdící kombinaci - 3½:1½.

Zhruba stejně končil Pepa Šretr i já, jenže Pepa na rozdíl ode mě si poradil líp a odvezl si domů celý bodík. Nevím, jestli tam hrála roli časovka, střelcová koncovka vyzněla lépe pro Pepu, který získával pěšáka a zřejmě by partii dovedl k výhře. Dva spojení volní pěšáci uprostřed šachovnice, k tomu by asi bílý neměl co dodat, proto to skončilo podáním ruky a zastavením hodin - 3½:2½.

Škoda, že jsem ho nedokázal napodobit. Podařilo se mi v zahájení zjednodušovat, bílý sice byl trochu aktivnější v rozmístění pěšců, ale po výměně většiny figur jsem pozici zhodnotil optimisticky jako lepší pro mě a pustil jsem se do akce. Bohužel jsem nezvolil správný plán a svoji výhodu jsem promarnil tak dokonale, že jsem sice stavěl dámu dřív než soupeř, ale nebylo mi to nic platné, protože jeho figury se dostaly k mým pěšcům a pak už to bylo jasné. Závěrečný můj tah, to byla rezignace, už se nic zachránit nedalo. Taky škoda, minimálně půlku jsem uhrát měl, ale věřil jsem si, že by z toho mohlo být i víc. Je rozhodnuto - 4½:2½.

Šance na úspěch jsme měli i v poslední partii na druhém stole, tady se začalo hodně zvolna a tempo se zrychlilo až s ubývajícím časem na hodinách. Nevím, jak tuhle partii ovlivnil čas, posledním tahem bílého je hrubá chyba - ztráta figura v sice horší, ale stále hratelné pozici. Konec zápasu - 5½:2½.

Na body to tentokrát opravdu nebylo, ale "kdyby" ... Opět jsme nedokázali vytěžit výhry v pozicích, které se vyhrát daly a měly. Tak tedy za čtrnáct dní bude další pokus.

Novotný Josef
Marečková Martina
Ježek Adam
Daniel Jiří
Horníček Pavel
Buločkin Martin
Chasák Jan
Daniel Robert
2121
2116
1938
1931
1788
1695
1607
1503
1 : 0
1 : 0
1 : 0
½ : ½
1 : 0
1 : 0
0 : 1
0 : 1
Jánský Pavel
Lesk Martin
Velecký Vladimír
Kubec Jiří
Křeček Karel
Lesk Břetislav
Šretr Josef
Čechovič Petr
1822
1732
1784
1710
1554
1560
1704
1525

Josef Novotný (2121) - Pavel Jánský (1822)
1 : 0


Martin Lesk (1732) - Martina Marečková (2116)
0 : 1


Adam Ježek (1938) - Vladimír Velecký (1784)
1 : 0


Jiří Kubec (1710) - Jiří Daniel (1931)
½ : ½


Pavel Horníček (1788) - Karel Křeček (1554)
1 : 0


Břetislav Lesk (1560) - Martin Buločkin (1695)
0 : 1


Jan Chasák (1607) - Josef Šretr (1704)
0 : 1


Petr Čechovič (1525) - Robert Daniel (1503)
1 : 0

Autor: Vladimír Velecký