Králové Šachy v České Skalici Podívejte se do České Skalice
Oddíl
Soutěže družstev
Z historie
Různé

Nová sezóna je za dveřmi, přípravy vrcholí. (28.08.2015)

Na webu krajského svazu je zveřejněn aktuální stav přihlášek do soutěží družstev.

Krajský přebor jako nejvyšší soutěž v našem kraji má plné obsazení, všichni oprávnění účastníci podali včas své přihlášky a tady zřejmě žádný problém nebude. Trochu složitěji to ovšem vypadá na nižších úrovních.

Tam, kde nás to zajímá nejvíc, tedy v krajské soutěži, došlo k podobné situaci jako před dvěma lety, kdy se přes opakované výzvy nenašel dostatečný počet zájemců o účast. I letos se z různých důvodů několik družstev vzdalo práva účasti a tak v tuto chváíli je přihlášeno jen 23 účastníků a jedno volné místo stále zbývá. Nevím, jestli se ještě někdo najde, přihlášku může podat prakticky kdokoliv, kdo si chce zahrát, ale moc času nezbývá a zájemci se zřejmě nehrnou - pokud STK na poslední chvíli nevytáhne nějaký tajný seznam :-). Když se na přihlášky podíváme podrobněji, je zřejmé, že naše "východní" skupina by problém s naplněním dvanáctky zúčastněných mít neměla a jedno místo by mělo zůstat volné spíš na západě.
U hradeckých družstev v tabulce uvádím, jak by to mělo být podle zavedených zvyklostí (střídání ob sezónu), ale jestli bude mít STK stejný názor, to netuším. Spíš je pravděpodobné, že budou dvě družstva z Lípy rozdělena po jednom do každé skupiny.

Jaké je tedy (podle mého neoficiálního názoru samozřejmě) možné složení obou skupin krajské soutěže?

    Východ   Západ
1.   Jiskra Jaroměř B - sestup z KP   Jiskra Nový Bydžov
2.   TJ Hronov - sestup z KP   TJ Lomnice nad Popelkou
3.   DDM Kostelec nad Orlicí   SKP Valdice
4.   DDM Třebechovice pod Orebem B   TJ Dvůr Králové nad Labem B
5.   TJ Náchod B   Lokomotiva Trutnov
6.   TJ Náchod C   Spartak Vrchlabí B
7.   Jiskra Česká Skalice   Jiskra Hořice v Podkrkonoší B
8.   Spartak Rychnov nad Kněžnou   ŠK AD Jičín D
9.   TJ Červený Kostelec    
10.   ŠK Dobruška   Sokol Hradec Králové B (??)
11.   Ortex Hradec Králové (??)   ŠK Lípa C (??)
12.   Slavia Hradec Králové C (??)   ŠK Lípa D - postup z RP (??)

Po roční přestávce jsme těsně před uzávěrkou opět přihlásili béčko do regionálního přeboru. Jednak se ukázali noví zájemci, kteří by si u nás chtěli zahrát a potom také STK šachového svazu avizovala úpravy soutěžního řádu, které budou platit od 1. září a ty nám také nahrávají - hlavně to, že počet volných hráčů na soupisce nebude omezen, takže v případě nouze může zaskočit víc lidí z áčka.
Podle krajského webu je v tuto chvíli přihlášeno do regionu 30 družstev, uzávěrka je sice až za tři dny, ale velký přírůstek se už asi očekávat nedá. Bude to mít STK dost složité, složit z tohoto počtu čtyři smysluplné skupiny je dost problematické, pokud si má soutěž udržet aspoň nějakou úroveň. Kdyby měly být dvě skupiny po osmi a dvě po sedmi družstvech, tak nevím, jestli by to samotné účastníky spíš neodradilo a spoustu hráčů, kteří si i v té nejnižší třídě chtějí s chutí zahrát, nevedlo k úvahám, zda se jim placení startovného a registračních poplatků vůbec vyplatí.
Nabízí se tedy otázka, zda nesestavit jen tři skupiny, zato každou s deseti účastníky. Znamenalo by to sice trochu vyšší náklady, ale taky daleko větší sportovní hodnotu a prestiž soutěže by se výrazně zvýšila.

V závěru už jen poznámka - konference, aspoň podle kalendáře na krajském webu - by měla být už za čtrnáct dní, ale zatím je ticho po pěšině, žádná pozvánka, kdy a kde se sejdeme, nic. Řekl bych, že už je na to nejvyšší čas.

Autor: Vladimír Velecký