Králové Šachy v České Skalici Podívejte se do České Skalice
Klub
Soutěže družstev
Z historie
Různé

Oddíl změnil svou právní subjektivitu (13.05.2016)

Po čtyřiceti letech jsme opustili TJ Jiskra.

Jak ten čas letí ...
Byl podzim roku 1975, já jsem byl studentem maturitního ročníku gymnázia v Náchodě a občas jsem se setkával s bývalým spolužákem Pepou Zikmundem. Ten si v té době už vydělával jako nový zaměstnanec u dráhy a od něj jsem se dozvěděl, že v maloskalické hospodě, které se přezdívalo "Santos", scházejí se kromě karbaníků také šachisté nejrůznější úrovně. Mnoho z nich bylo ještě pamětníky předchozího šachového oddílu, který zanikl někdy v roce 1963. Já jsem ze šachu znal jenom pravidla, přehrával jsem si partie z novin, ale opravdových soubojů s živým protihráčem jsem za sebou měl minimum.
Zaujalo mě to, začal jsem tam chodit taky, poznal jsem plno nových známých a v příští sezóně byl po té mnohaleté nečinnosti obnoven šachový oddíl v TJ. Když si dnes zpětně promítám naše začátky, je to až neuvěřitelné, jaká doba tenkrát panovala. Nemám teď na mysli politiku, ale podmínky při našem vstupu do soutěže, což tenkrát byl Okresní přebor Náchodska. Okresní funkcionáři hodně přimhouřili obě oči, kromě šachovnic, hodin a chuti do hry jsme neměli nic. Hrávalo se s členskými průkazy, vylepenými registračními známkami - to vše jsme dávali dohromady až v průběhu soutěže. Ale nějak jsme to zvládli, první sezónu jsme sehráli zdárně bez jediné kontumace a oddíl se postupně rozrostl o další členy. V době největšího rozmachu v osmdesátých letech hrálo pravidelný oddílový přebor až 36 lidí ve třech skupinách! Kde ty časy jsou...

No a uběhlo čtyřicet let, šachy se ve Skalici stále aktivně hrají, ale protože podmínky ve společnosti se stále mění a vyvíjejí, nastal nyní čas na změnu.
Novela občanského zákoníku zasáhla i do života většiny sportovních organizací. Ze současné TJ Jiskra postupně odcházely jednotlivé oddíly, některé zanikly, jiné se osamostatnily, až jsme nakonec v TJ zbyli jen my a fotbalisté. Nebo spíš by se to mělo říct naopak, protože členská základna fotbalu několikanásobně převyšuje tu naši.
Před vánocemi nás fotbalisté oslovili s tím, že je třeba provést změnu současné TJ na zájmový spolek a navrli, abychom si určili zástupce do výboru nové organizace. Přemýšleli jsme o tom a nakonec jsme zjistili, že v podstatě není důvod, abychom dál byli členy společné TJ. Ne, že bychom si snad něco udělali, měli spory nebo tak, ale za poslední roky jsme prakticky neměli nic společného. Valná hromada se nescházela, jeli jsme si po své vlastní linii a protože život fotbalový je o trochu větších penězích i starostech než ten náš, usoudili jsme, že není důvod, proč dál setrvávat v TJ.

Po skončení soutěží družstev jsme provedli předepsané úkony, registrace u Krajského soudu v Hradci Králové byla úspěšná a nyní tedy pod hlavičkou Šachového klubu Česká Skalice můžeme směle vykročit do nejméně čtyřiceti dalších let.