Králové Šachy v České Skalici Podívejte se do České Skalice
Oddíl
Soutěže družstev
Z historie
Různé

KS 11. kolo: Debaklem jsme zakončili historicky neúspěšnou sezónu (02.04.2017)

ŠK Česká Skalice - ŠK Červený Kostelec 1,5 : 6,5.

Tak ani ta minule avizovaná hra o "čest a slávu", kdy už o našem posledním místě bylo rozhodnuto, se tak úplně nepovedla. Ještě nikdy se za celou novodobou historii klubu nestalo, že by áčko v některé ze soutěží nezískalo ani jednu výhru. Až tedy letos...
Teoreticky se dnes měl hrát vyrovnaný zápas s oboustrannými šancemi, je ovšem vidět, že to bylo pouhé vraždění neviňátek a domácí partie se sypaly jako hrušky ze stromu jedna za druhou. Ani jsem nestačil psát nuly do zápisu a přitom ještě hrát svou vlastní partii. Komentář bude stručný, jednak jsem dohrával marný boj skoro jako poslední a ostatně co taky psát? Chválit není co, i tu jedinou výhru jsme urvali jen díky soupeřovu spadlému praporku.

Sicilsky se bránil Pepa Havrda, ale rozehraná varianta se neukázala jako dobrý nápad. Seděl jsem vedle a už kolem desátého tahu to vypadalo hodně podezřele (ovšem kdoví, co si v tu chvíli myslel on o mojí pozici). Dokázal se i přesto dostat z nejhoršího a po výměně dam byla asi na stole remíza, kterou Pepa taky nabídl, ovšem vzápětí výměnou jednoho páru věží ztratil pěšáka a po dvou třech tazích jen prohlásil, že tohle už se nedá hrát. 0:1.

Zanedlouho vzdává Vašek na pětce. Neprohrál nějakou hrubkou, ale ve střední hře byl regulérně přehrán. Černý svoje figurky prostě postavil líp, zakombinoval a získal kvalitu, kterou po několika dalších výměnách dokázal snadno uplatnit k výhře. 0:2.

No a teď končily další partie v rychlém sledu, nejsem si jistý, jestli jsem to stačil správně odchytit, ale na pořadí stejně tak moc nezáleží, důležitější bylo, že hosté udrželi svůj bodový náskok a přiblížili se k celkovému vítězství. Tak tedy podle mě se třetí rezultát zrodil v souboji premiantů na prvním stole. Moc jsem to nepochopil, běžná varianta caro-kannu, černý bez problému vyrovnal, možná i získal poziční výhodu a Jirka se to rozhodl lámat přes koleno a z nejasných důvodů obětoval figuru, což černému stačilo. Po několika tazích uvízl bílý král v matové síti a bylo po bodu i po partii - 0:3.

Teprve teď se i na nás usmálo štěstí a připsali jsme první bod. V hodně nejasné pozici bílému spadl čas a Břeťa jako jediný z družstva naplno bodoval. Hodnotit konečnou pozici si nedovolím, černý má sice pěšáka k dobru, ale oba králové jsou v silném ohrožení a o případném úspěchu či neúspěchu mohl rozhodnout jediný nepovedený tah některého soupeře. 1:3.

Trochu naděje jsme udrželi i po další skončené hře, ale brzy se ukázalo, že to byl z naší strany poslední záchvěv jakéhosi vzepětí a po něm už následoval jen smutný pád do propasti. Sedmá šachovnice, materiální rovnováha neporušena, o pozičních výhodách nemá cenu na naší úrovni spekulovat, u nás obvykle rozhodují spíše chyby. Takže asi remíza zaslouženě pro obě strany. 1,5:3,5.

No a teď už jen rychlá série nul na našem kontě. Nejdřív končím já, po přehlédnutí hned v zahájení ztrácím pěšce, aby to nebyla úplná ostuda, snažím se něco vymyslet, takže to teď vypadá, jako bych bojoval do úplného závěru, jenže průběh partie byl trochu jiný. Černý nikam nespěchal, nechal mě vymýšlet drobné léčky a vylepšoval v klidu pozici, až jsem už opravdu neměl co hrát. 1,5:4,5.

Zhruba ve stejnou chvíli skončil Karel na čas, ale to už bylo stejně dávno o výsledku partie rozhodnuto. Hostující hráč měl několik snadných cest k výhře a mohl si vybrat realizaci, i kdyby měl Karel na hodinách jakýkoliv čas. 1,5:5,5.

I poslední partie na dvojce skončila pádem praporku v neprospěch načeho hráče, ale vzhledem k tomu, že bílý má v konečné pozici dvě figury navíc, nebyl zřejmě čas tím rozhodujícím faktorem, který by o výsledku rozhodl. Skandinávskou sice hraje Pavel rád, ale ta dnešní nebyla asi moc povedená, podle mého laického pohledu to sehrál nějak pasivně a bílý měl prostě od začátku navrch. 1,5:6,5 - nejhorší výsledek celé sezóny.

Jak to s námi bude dál, těžko říct. Jsme na sestupovém místě, ovšem s přihlédnutím k tomu, že se letos ani nepovedlo naplnit plný počet účastníků, mohlo by se stát, že něco podobného nastane i letos a nějaké místečko v koutku krajské soutěže se pro nás přece jen najde. No uvidíme, co nám přinese letní přestávka.

Kubec Jiří
Jánský Pavel
Velecký Vladimír
Havrda Josef
Šrůtek Václav
Lesk Břetislav
Zikmund Josef
Křeček Karel
1783
1757
1768
1793
1662
1673
1724
1457
0:1
0:1
0:1
0:1
0:1
1:0
½:½
0:1
Kuru Martin
Klázar Václav
Brát Libor
Vacek Jaroslav
Jungwirth Stanislav
Verner Miloš
Vít Jaroslav
Mata Michal
1924
1758
1773
1661
1664
-
1602
1704

Jiří Kubec (1783) - Martin Kuru (1924)
0:1


Václav Klazar (1758) - Pavel Jánský (1757)
1:0


Vladimír Velecký (1768) - Libor Brát (1773)
0:1


Jaroslav Vacek (1661) - Josef Havrda (1793)
1:0


Václav Šrůtek (1662) - Stanislav Jungwirth (1664)
0:1


Miloš Verner - Břetislav Lesk (1673)
0:1


Josef Zikmund (1724) - Jaroslav Vít (1602)
½:½


Michal Mata (1704) - Karel Křeček (1457)
1:0

Autor: Vladimír Velecký