Králové Šachy v České Skalici Podívejte se do České Skalice
Oddíl
Soutěže družstev
Z historie
Různé

KS 4. kolo: Naše výkony nemají žádné výkyvy, stav setrvalý (03.12.2017)

ŠK Česká Skalice - DDM Třebechovice pod Orebem B 2 : 6.

Když Pavel v týdnu rozesílal sestavu, která by měla nastoupit, pochvaloval si, že to je snad poprvé, co jsme se sešli v základní sestavě. Neměl tak docela pravdu, naposledy se nám takhle povedlo nastoupit proti Náchodu v sezóně 2012-12, ale jak je z výsledku vidět, je celkem jedno, kdo zrovna nastoupí. Před zápasem jsme si na soupeře věřili, stejně jako my byl zatím bez bodu a v tabulce nás dělilo jen jeho nepatrně lepší skóre.
Zřejmě by nás porazil kdokoliv a jakkoliv, loni jsme nevyhráli jediný zápas a letos k tomu máme opět nakročeno. Než jsme se rozkoukali, bylo to na zadních šachovnicích 0:4 a pak už šlo jen o celkový výsledek, aby to náhodou nebylo s kanárem. Nakonec jsme naštěstí něco málo uhráli, ale žádná sláva.

Poprvé se do zápisu psalo za výsledek na pětce. Před zápasem jsem všechny upozornil na vypnutí mobilů, zřejmě jsem nebyl dost důrazný, protože po pár minutách zazvonil Martinovi. Sice to sváděl na budík, který zvoní i při vypnutém telefonu, ale nedalo se to okecat, to nebylo jen tak nějaké pípnutí, ale regulérní melodie. Bezprostředně po skončení partie jsme sice všichni mysleli, že poslední tah bílého byla hrubá chyba, po které je stejně rozhodnuto, ale teď v klidu koukám, že to tak jednoznačné vůbec nebylo, spíš výhoda pro bílého. No, co se dá dělat. 0:1.

Poprvé v sezóně nastoupil jediný host na soupisce Boris, bohužel premiéra pro něj dobře nedopadla. Po 18. Dc2 si musel vybrat, jestli ztratí pěšáka c nebo h a nezvolil dobře. Po ztrátě h pěcha bílý rozvinul silný útok, ztráta dalšího pěšáka obnažila trudné postavení černého monarchy a i když se dalo ještě chvíli hrát, dva volní bílí pěšci by měli otevřenou cestu až na druhý konec šachovnice. 0:2.

Pokud si budete přehrát sedmou desku, neberte zápis úplně doslova. Vašek měl v jednu chvíli figuru navíc, ale asi nějak začal zmatkovat. V partiáři je plno chyb, něco vynechaného, v konečné pozici sice může dát černý Vh2 mat, ale ve skutečnosti to tak určitě nebylo, černá dáma musela stát někde jinde. Kromě toho 35. Kh3 nedává smysl, černá věž na e2 je zadarmo na braní. Co platí zcela určitě, je výsledek. 0:3.

No a dobrou formu zadních šachovnic podtrhl Pepa na osmičce. Tady bílá zahájila hodně opatrně ve stylu "katenáča" Pepy Novotného, náš Pepa stál zpočátku opticky líp s náznakem nějakého pozičního tlaku, jenže svou aktivitu přecenil a svou jedinou centralizovanou figuru si nechal zavřít pěšcem a než by ji bez náhrady odevzdal, radši to hned zabalil. 0:4.

A to ještě stále není s nulami na našem kontě konec. Jirka Kubec uplatnil připravenou variantu s otrávenou obětí střelce a případným matovým útokem na sloupci h, černý se samozřejmě nedal nachytat a oběť odmítl. Jirka pokračoval v pokusu o útok, svou snahu při tom trochu přehnal, černý si figuru po pár tazích beztrestně sebral a bylo po útoku. V tu chvíli tam ovšem byla jednoduchá možnost vynutit věčných šach. Jirkovi se to zřejmě zdálo málo (asi neviděl Sh6, něco takového po partii říkal), tak radši pokračoval v beznadějném pokusu o pokračování útoku s figurou méně. Dopadlo to podle očekávání, zápas je tím definitivně rozhodnutý. 0:5.

Až nyní přišla konečně řada i na nás. Na jedničce rozvinul Tomáš kolem dvacátého tahu silný útok na černého krále a Honza Slavík asi něco přesně nedopočítal. Tomášovi pěšci mohutně zatlačili a černý se nedokázal ubránit. Jako poslední šanci zkusil obětí dámy bílého na něco nachytat, ale převaha byla jasná a blízký mat neodvratitelný. 1:5.

Aby těch nul na naší straně nebylo dost, za chvíli vzdal Pavel na dvojce. Průběh byl obvyklý jako v jeho jiných partiích. Ze zahájení vyšel s převahou a slibným útokem na krále, ten ovšem trval jen do okamžiku, než přehlédl vazbu svého střelce, jehož ústup by znamenal ztrátu dámy. Pak už následovalo jen několik tahů marného trápení a pokusy, jak zachránit to, co se už opravdu zachránit nedá. 1:6.

Abych dohrával jako poslední, to se moc často nestává. Zásluhu na tom měl spíš soupeř, který od začátku hledal nejsilnější tahy a čas mu rychle utíkal. Přemýšlení se mu dlouho vyplácelo, já jsem trochu podcenil jeho útočné šance po oboustranných dlouhých rošádách a jako obykle jsem začal trpělivě bránit horší pozici. Je ale pravdou, že bílý i přes velkou spotřebu času nevyužil několik možností, jak svůj útok zesílit, minimálně nějaký zisk pěšáka tam byl. V závěru už mu zbývala jen necelá minuta a protože stále hledal vyhrávající tahy, došlo k tomu, že zvolené pokračování vedlo do zkázy a před nevyhnutelnými ztrátami materiálu se vzdal. Aspoň malá náplast v nevydařeném zápase. 2:6.

Mádr Tomáš
Jánský Pavel
Kubec Jiří
Velecký Vladimír
Motloch Martin
Šroll Boris
Šrůtek Václav
Zikmund Josef
1878
1745
1777
1758
1427
1740
1647
1699
1:0
0:1
0:1
1:0
0:1
0:1
0:1
0:1
Slavík Jan
Přibyl Michal
Kracík Martin
Zdechovský Tobiáš
Mařák David
Krása Marek
Picek Karel
Žitná Aneta
1926
1731
1779
1503
1783
1682
1678
1481

Tomáš Mádr (1878) - Jan Slavík (1926)
1:0


Michal Přibyl (1731) - Pavel Jánský (1745)
1:0


Jiří Kubec (1777) - Martin Kracík (1779)
0:1


Tobiáš Zdechovský (1503) - Vladimír Velecký (1758)
0:1


Martin Motloch (1427) - David Mařák (1783)
0:1 mobil


Marek Krása (1682) - Boris Šroll (1740)
1:0


Václav Šrůtek (1647) - Karel Picek (1678)
0:1


Aneta Žitná (1481) - Josef Zikmund (1699)
1:0

Autor: Vladimír Velecký