Králové Šachy v České Skalici Podívejte se do České Skalice
Oddíl
Soutěže družstev
Z historie
Různé

KS 9. kolo: Divný den to dneska byl (25.02.2018)

ŠK Dobruška - ŠK Česká Skalice 4:4.

Začalo to vlastně už v týdnu. Každoročně máme jeden zápas, kdy zoufale skládáme sestavu, protože se to tak najednou sejde, někdo je nemocný, jiný bude v práci atd. atd., však to znáte všichni. Letos k tomu málem došlo právě teď, ve středu posílal Pavel sestavu a hlásí, pravděpodobně nás bude jen šest, ale zkusím s tím ještě něco udělat. Dobré, v sobotu dopoledne další upřesnění, bude nás osm, hlavně díky těm, kteří si vyměnili směny (Motloch).
No a tak se na srazu v 8.15 scházíme všichni, až... až na Motlocha, samozřejmě. Telefon má pro jistotu vypnutý, nezbylo než se podívat k němu domů. Jenže hledejte v paneláku s padesáti byty, kde se partaje mění častěji než počasí, někoho bez jmenovky na zvonku. Nedá se nic dělat, pojedeme v sedmi. Jen poznámka na okraj - fotky dnes nebudou, při této příležitosti jsem zjistil, že můj mobil zůstal doma na stole.
Nálada ve voze tedy nic moc, domácí jsou favoritem, my navíc bez prvního hráče soupisky. Tak aspoň to nějak se ctí odehrát, ať ta ostuda není moc velká.

Prohráváme hned v úvodu 0:1, a to není všechno. Pavel nemá rád poziční lavírování, zkusil tedy koňskou přepadovku na bílého krále, ale neuspěl. Aktivita byla předčasná a nepřipravená, za chvíli jsem slyšel jen "já bez figury nehraju" a dostal jsem podepsaný partiář. Při přehrávce jsem zjistil, že o figuru sice nešlo, ta se dala zachránit, ale stálo by to pár pěšců a vyšlo by to nastejno, do toho se Pavlovi nechtělo, než se dalších x desítek tahů trápit a čekat na porážku, radši to čestně zabalil ještě v zahájení. 0:2.

Přibližně v tuhle chvíli začaly moje vážné starosti s vlastní partií a tak mě osud zápasu přestal tak nějak zajímat. Říkal jsem si jen, snad někdo udělá aspoň půlku, ať domů nejedeme s úplnou nulou. Vůbec nevím, jak se pohybovalo skóre, jestli už ten nářez pokračuje, občas mi na stole přistál partiář z jiného stolu, ani to jsem moc nesledoval. Takže jak se zápas vyvíjel, to se dozvídám až teď v klidu domova.

Nuže tedy: končila jedna partie za druhou, nápor domácích jsme odrazili na posledním stole, tentokrát tedy na sedmičce. Petr tak nějak v poklidu získal dva pěšáky, vypadalo to, jako by domácímu hráči na nich ani nezáleželo. Pak se vyměnilo pár figur včetně dam a když si Petr sebral zadarmo třetího píška, bílý to zabalil úplně. Relativně snadná výhra, ostudný debakl je tímto aspoň na chvíli odvrácen. 1:2.

Poté přišla na řadu šestka. Ani tady žádná ostuda z naší strany, černý (za domácí) iniciativně zakombinoval, jenže si to nějak špatně spočítal a vyšel ze šarvátky se ztrátou kvality. Naštěstí pro něj se mu v rámci výměn povedlo jako náplast získat dva pěšáky a udržet zavřenou pozici, kde by se kvalita jen hodně těžko uplatňovala. Spravedlivá remíza. 1,5:2,5.

Po dalším dohraném představení už se zdá, že budeme sice bez debaklu, ale taky bez bodů. Končilo se postupně odzadu, na řadě je tedy pětka. Průběh dost podobný dění na sedmičce, jen s opačným průběhem. Tady byl iniciátorem výměn náš hráč, v konečné fázi na tom prodělal pěšáka, ale nechalo se to dál hrát, šance na úspěch byly, jenže přišel netaktický výlet krále na kraj šachovnice, po kterém přišel šach, ústup na jediné možné pole a ztráta věže po jezdcové vidličce. 1,5:3,5.

Vypadá to s námi špatně. Vedle mně Boris hezky útočí na černou pozici, výsledkem je zisk věže a jasná koncovka. Černý sice nehodil flintu do žita, ještě víc než dvacet tahů se snažil něco vymyslet, ale pozice byla tak jednoduchá, že to opravdu nešlo. 2,5:3,5.

Jenže co je to platné, mně se průběh vlastní partie moc nelíbí, kolem dvacátého tahu to hodnotím víceméně jako zdechlé a ani Jirka Kubec na dvojce nevypadá, že by byl na šachovnici pánem.
Přesto se mi povedlo stav zápasu vyrovnat, samozřejmě s přispěním soupeře. Pořád jsem počítal za bílého s obětí figury na f5 a zdálo se mi, že pak už tlak na krále nemůžu přežít a půjde to do matu. Naštěstí pro mě to soupeř vyhodnotil jinak a vždycky, když jsem si říkal "tak a teď je konec", zahrál něco nečekaného a dal mi šanci. Nakonec svůj útok zakončil hrubkou, po které mi odevzdal figuru a i když si myslím, že se mohl bránit líp a realizaci výhody mi ztížit, zvolil jiné pokračování s přechodem do pěšcové koncovky, ve které se střelec navíc musel projevit, zvlášť když bílý král nemohl zasáhnout do boje, ale musel hlídat volného pěšáka na f3. Je tedy srovnáno na 3,5:3,5, ale nevím, nevím...

Ta poslední hraná partie se vyvíjela zajímavě. Bylo to bojovné z obou stran, oba králové nestáli zrovna moc jistě a útok se přeléval z jedné strany na druhou. Když jsem viděl situaci na šachovnici naposled, měl Jirka zrovna o dva pěšáky míň a považoval jsem to za vyřízené. Pak jsem se šel zase věnovat svým problémům, vyhrál jsem, jak už bylo řečeno a koukám, Jirka už je slabší jen o jednoho pěšáka a šance na remízu jsou docela slušné. Ta koncovka byla hrozně složitá, přesto si myslím, že ji měl černý vyhrát. Ale jeho král měl plno starostí, i hrozby matu tam byly, kdyby to zahrál neopatrně a tak to nakonec skončilo učebnicovou věžovkou, černému zůstal jeden pěšák k dobru, ale je to a-sloupec, bílý král pod ním, není co řešit. 4:4 a jedeme domů.

Kdo by to do nás řekl, po tom nešťastném úvodu. No, nedá se nic dělat, zadarmo jsme to nedostali, museli jsem si ten bodík tvrdě vybojovat. Dnes udělali víc chyb domácí z Dobrušky, minule jsme to byli naopak my.

Pavlíček Miroslav
Jonáš Vlastimil
Čermák Miroslav
Dvořák Milan
Šubrt Petr
Rambousek Josef
Ulman Jakub
Gregor Jiří st.
1996
2105
1870
1813
1853
1695
1668
1621
1:0
½:½
0:1
0:1
1:0
½:½
0:1
1:0
Jánský Pavel
Kubec Jiří
Velecký Vladimír
Šroll Boris
Šrůtek Václav
Zikmund Josef
Čechovič Petr
-
1730
1791
1756
1766
1615
1617
1488
-

Miroslav Pavlíček (1996) - Pavel Jánský (1730)
1:0


Jiří Kubec (1791) - Vlastimil Jonáš (2105)
½:½


Miroslav Čermák (1870) - Vladimír Velecký (1756)
0:1


Boris Šroll (1766) - Milan Dvořák (1813)
1:0


Petr Šubrt (1853) - Václav Šrůtek (1615)
1:0


Josef Zikmund (1617) - Josef Rambousek (1695)
½:½


Jakub Ulman (1668) - Petr Čechovič (1488)
0:1

Autor: Vladimír Velecký