Králové Šachy v České Skalici Podívejte se do České Skalice
Oddíl
Soutěže družstev
Z historie
Různé

RP 1. kolo: Pěkné vykročení do nové soutěže (21.10.2018)

Jiskra Jaroměř C - ŠK Česká Skalice 0:5.

Jak psáno v nadpisu, je to vždycky hezké, začít úspěšně, ať je to na jakékoliv úrovni. Po mnoha letech účinkujeme v pralese a uvidíme, jak to bude dál. Výsledek je jednoznačný, ale jak už to tak bývá, snadné to nebylo. Asi jen já jsem měl usnadněnou roli, soupeř nezvládl obranu a materiál mi dal víceméně zadarmo, ostatní spoluhráči museli ukázat o něco víc ze svého umění, aby zapsali plný zisk.
Před jaroměřskou sokolovnou jsme se sešli najednou, jen s malým rozdílem, že já jsem to měl deset minut a ostatní z družstva deset km. Domácí již byli připraveni, bez dlouhých řečí se zasedlo k šachovnicím. Zřejmě se dnes zřejmě sešli samí milovníci zavřených her, jen jednou bylo úvodním tahem e4, a protože to bylo na trojce proti Pavlovi, byla z toho samozřejmě pro něj obvyklá skandinávská.

První jsem zakončoval já, podle počítače jsme rozehráli staroindickou obranu, ale myslím, že o tom neměl tušení ani jeden z nás. Po d4 bývá obykle pozice dlouho zavřená, obsadil jsem centrum a snažil jsem se připravit figury pro nějaký průlom, pokud možno nejlépe se ziskem materiálu. Soupeř mi pomohl, neviděl, co vidět měl a ve snaze o zjednodušení odevzdal čistého jezdce úplně zadarmo. Po partii říkal, že to plánoval asi o tři tahy dřív a pak nějak pozapomněl, že ten zamýšlený tah už nejde. S figurou navíc se samozřejmě hraje úplně jinak než dokud je materiál vyrovnaný. Můj útok v tu chvíli získal na síle, soupeři nezbylo než jiného než vyměnit další figurky. Tomu jsem se vůbec nebránil, teď už mířim rovnou do blízkosti černého krále. Pod tlakem udělal černý další chybu, odevzdal bez náhrady střelce, ale už to bylo v podstatě jedno, o výsledku partie bylo rozhodnuto. 1:0.

Svým rychlým vítězstvím jsem získal čas na okukování svých sousedů vlevo i vpravo. Zatímco Jirka na jedničce trpělivě budoval pozici a snažil se co nejlíp usadit figurky na správná místa, na trojce se v již zmiňované skandinávské plynule přešlo ze zahájení rovnou do koncovky. Z výměn vyšel Pavel s pěšcem navíc, sice jeho hodnotu snižoval jeden dvojpěch na g-sloupci, ale Pavel to zvládl mistrovsky a když oběma soupeřům zbyl jediný pár věží, stal se naprostým pánem šachovnice. Další bílí pěšci mizeli mimo plátno a výhra byla zanedlouho na stole. 2:0.

Přece jen, na pěti stolech je to trochu jiné než jsme byli dosud zvyklí, takový stav dává dobrý základ ke konečnému úspěchu, ale ještě jsme nevyhráli, jen k tomu máme blízko. Jirka Kubec o celkovém výsledku rozhodl pěknou závěrečnou kombinací, předcházela tomu ale dlouhá poziční hra. Podle programu byl prý rozehrán Barczův systém, podle mě to bylo ze strany bílého dost pasivní, záhy přišel o pěšce a nevím, jestli to bylo přehlédnutí nebo oběť. Závěr byl strhující, bílý šel spíš po materiálu, zatímco černý si připravil matový útok a po zásluze zaskóroval. Vítězíme. 3:0.

Zápas je tedy rozhodnutý, teď jde ještě o výsledek.
Čtvrtá šachovnice, dlouho nejasná pozice se šancemi na obou stranách. Po zápase říkal Vašek, že byl v jednu chvíli asi prohraný, nicméně za stolem to tak nevypadalo. Černý se nebránil výměnám, ale hodně netakticky si ponechal bělopolného střelce proti soupeřovu jezdci. Vzhledem k tomu, že se bílí pěšci usadili na černých polích, nezbývalo černému nic jiného než dlouhá obrana, kterou ovšem tak docela nezvládl a odevzdal středového pěšce, po čemž se pozice hroutí. Osudové přehlédnutí znamená naši další výhru. 4:0.

Pátý stůl, pro změnu zahájení zvané Larsenova hra. Ve střední hře se zdálo, že je to spíš bílý, kdo drží v rukách otěže, jenže najednou se vyměnily dámy s jedním párem věží a byl to černý, kdo převzal vládu nad šachovnicí. Po výměně posledního páru věží v 34. tahu jsme si s Pavlem sice říkali, že to byla chyba a už je to jasná remíza, ovšem Karel překvapil, prý to takhle hrál cíleně a koncovku spočítal jako vyhranou. Zatím jsem to moc nezkoumal, budu mu tedy věřit. V každém případě je to povedená tečka za úvodním zápasem. 5:0.

Ve druhém kole si vybereme volno za lichý počet družstev, za pět týdnů se představíme doma proti Novému Městu, což bude určitě mnohem těžší protivník.

Chalupa Karel
Korityák Antonín st.
Korityák Antonín ml.
Halbich Pavel
Martínek Alois
1482
1251
1400
1664
1040
0:1
0:1
0:1
0:1
0:1
Kubec Jiří
Velecký Vladimír
Jánský Pavel
Šrůtek Václav
Křeček Karel
1797
1768
1652
1664
1469

Karel Chalupa (1482) - Jiří Kubec (1797)
0:1


Vladimír Velecký (1768) - Antonín Korityák st. (1251)
1:0


Antonín Korityák ml. (1400) - Pavel Jánský (1652)
0:1


Václav Šrůtek (1664) - Pavel Halbich (1664)
1:0


Alois Martínek (1040) - Karel Křeček (1469)
0:1

Autor: Vladimír Velecký