Králové Šachy v České Skalici Podívejte se do České Skalice
Oddíl
Soutěže družstev
Z historie
Různé

RP 7. kolo: Žádná sláva, body si nezasloužilo ani jedno družstvo (03.02.2019)

ŠK Česká Skalice - Spartak Rychnov nad Kněžnou B 2,5:2,5.

Jojo, na to, že hrál první s druhým to opravdu nevypadalo. Přehlídka chyb z obou stran, vyhrát mohla obě družstva, ale podle stavu na šachovnicích měli teoreticky blíž k úspěchu hosté, i když nakonec oni bojovali o celkovou remízu, ke které jsem jim hodně přispěl i já.

S první remízovou nabídkou se tentokrát čekalo poměrně dlouho, odhaduju to tak na půl druhé hodiny hry. Nejdřív to bylo na pátém stole, okamžitě poté i na čtvrtém, ale v jakém pořadí byly nabídky učiněny, to si vůbec nejsem jistý. Ať tak nebo tak, hosté to byli, kdo měli v obou partiích jasnou výhodu v podobě pěšáka navíc. A přestože taková výhoda na naší úrovni zase tolik neznamená, to je pravda, klidně to ještě mohli chvíli zkoušet. Že to neudělali, štěstí pro nás, mohli jsme za ty půlbodíky být moc rádi. 1:1.

Jirka Kubec se na svého soupeře předem připravoval, věděl, že s ním bude hrát, ale pojal to od začátku úplně špatně. Nevím, jaké varianty měl připravené, v praxi to dopadlo tak, že už od desátého tahu byl výsledek naprosto jasný a Jiřík vůbec neměl možnost to soupeři nějak zkomplikovat. Že se za celou partii ani jedna z jeho figur nedostala za čtvrtou řadu - s výjimkou dvou pěšáků, kteří byli ihned vyměněni - to svědčí o tom, že to byl černý, kdo byl naprostým pánem šachovnice. Prohráváme zaslouženě 1:2.

Do nerozhodného stavu přivedl zápas Pavel na trojce, ale tak úplně za to nemohl. Sice měl nějakou aktivitu, černý musel hrát opatrně, ale žádné vážné hrozby tam nebyly a sám Pavel v průběhu boje říkal, že to vidí na remízu. Jenže co se nestalo, černý nějak špatně odhadl svoje možnosti a místo klidné obrany zvolil aktivní? 23. ... g5, po kteréžto hrubce je partie okamžitě vyřízena. Vyrovnáno, ale opravdu s velkou pomocí soupeře. 2:2.

Rozhodnutí tedy bylo na mně (poněkud netradičně) a Rosťovi Pallovi. Začátek se mi docela povedl, to se musím pochválit, získal jsem tlak na královském křídle, což mi přineslo zisk volného pěšáka na a-sloupci, tlak stále trval, tedy teoreticky mělo být rozhodnuto. Až na mé obvyklé osudové zaváhání, hodně dlouho jsem tlačil na slabého pěšce c3, abych v okamžiku, kdy jsem ho mohl získat úplně zadara s jasně vyhranou pozicí (35. ... Vb3), začal jsem hledat něco lepšího, až jsem to zdařile převedl do horší koncovky. Rosťa ovšem usoudil, že na výhru by se ještě hodně nadřel a kdoví... A tak celkem bez váhání přijal mou nabídku remízy a šli jsme domů. 2,5:2,5.

Je hotovo, dnes musíme být rádi aspoň za ten jeden bodík.

Kubec Jiří
Velecký Vladimír
Jánský Pavel
Čechovič Petr
Křeček Karel
1797
1768
1652
1515
1469
0:1
1½:½
1:0
½:½
½:½
Vizibla Roman
Palla Rostislav
Ruffer Václav
Hovad Václav
Divíšek Jiří
1891
1624
1559
1503
1550

Jiří Kubec (1797) - Roman Vizibla (1891)
0:1


Rostislav Palla (1624) - Vladimír Velecký (1768)
½:½


Pavel Jánský (1652) - Václav Ruffer (1559)
1:0


Václav Hovad (1503) - Petr Čechovič (1515)
½:½


Karel Křeček (1469) - Jiří Divíšek (1550)
½:½

Autor: Vladimír Velecký