Králové Šachy v České Skalici Podívejte se do České Skalice
Oddíl
Soutěže družstev
Z historie
Různé

RP 9. kolo: Další překážka zdolána (03.03.2019)

ŠK Česká Skalice - Panda Rychnov nad Kněžnou D 4,5:0,5.

V minulém kole jsme horko těžko dávali sestavu dohromady, nemoci se nevyhnuly ani nám, dnes to podle kapitána bylo úplně naopak a tak jsme mohli poprvé v sezóně nastoupit v základní pětce.
Obě družstva k dnešnímu mači přistoupila opravdu zodpovědně, hodně brzo před devátou seděli všichni zúčastnění na svých místech a začalo se hrát.

Výsledek zápasu je přesvědčivý, ale nebylo to tak lehké, jak by se mohlo zdát. S mládeží se vždycky hraje obtížně, ve znalostech teorie nás obvykle strčí do kapsy, takže nezbývá než si dávat pozor a tvořit od základního postavení. Nedlouho po začátku se ke mě Pavel naklonil s tím, že právě zahrál blundr a musí se z toho nějak vymotat. Myslel tím svůj devátý tah, kdy se zdálo, že bílá může přejít k silnému útoku, ale teď v klidu to vypadá, že to zase tak hrozné nebylo. Postupně Pavel zahájil útok na dámském křídle, převzal iniciativu a bílá pod tlakem začala zmatkovat a dělat chyby, až se nakonec vzdala v beznadějné pozici. 1:0.

Jediný částečný úspěch zaznamenali hosté po chvíli na dvojce, když Pepa přinesl partiář s remízou, myslel jsem, že to bylo trochu předčasné, protože se mi útok přes a-sloupec jevil jako velice nadějný, ale prý ani s Jirkou Kubcem nic nevymysleli, naopak by to prý byl bílý, který by z toho pokusu nakonec těžil. Zřejmě tedy spravedlivá remíza. 1,5:0,5.

Pak jsem úspěšně zabodoval já, opět k tomu přispěl soupeř špatným zhodnocením pozice. Jako obyčejně jsem se v tom po zahájení plácal a hledal nějaký vhodný plán. Soupeř se snažil se mnou udržet krok, pokud jde o aktivitu figur, jenže si nedal pozor a po 15. Jfd2 ztrácel pěšce bez náhrady. Vyhodnotil to ovšem velice špatně a pokusil se zčeřit vodu obětí jezdce za nic, což určitě nebyl dobrý nápad. Pak už šlo jen o to, najít vhodný plán útoku, dát si pozor a nějak to vyhrát. Velká rošáda černého mi to ještě usnadnila, útok se rozvinul téměř sám od sebe, pod tlakem odevzdal soupeř dalšího koníka a i když jsem chvíli tápal, nakonec jsem nechal protivníka honit mé pěšáky na dámském křídle, což mi umožnilo nástup středem a jasnou výhru v koncovce. 2,5:0,5.

Vysoké vítězství jsme si zajistili na začátku i konci startovního pole, v obou případech skončily partie matem čerménu monarchovi. U Jirky na jedničce se mi při letmém pohledu na šachovnici zdálo, že by mohl mít velké problémy s protiútokem černého po h-sloupci, ale žádné reálné hrozby tam asi nebyly a po otevření pozice začal černý rychle ztrácet dech. Nakonec se vydal králem na výlet přes celou šachovnici a sportovně tak umožnil Jirkovi dát ten první ze zmiňovaných matů. 3,5:0,5.

Pěkný výsledek umocnil při svém prvním startu v této sezóně Martin na opačném konci bojiště. Sehrál pěknou partii, získal pár pěšáků, podtrhl to i poziční převahou a v závěru už to byla jen honba za černým králem. Soupeř proti tomu neměl žádnou rozumnou obranu, nakonec si i on místo vzdání vybral raději matový závěr. 4,5:0,5.

Další překážka v cestě za vítězstvím v soutěži je zdolána, ale stále je o co bojovat, rezerva rychnovského Spartaku se drží v těsném závěsu. Příště nás čeká cesta za nejvzdálenějším soupeřem do Doudleb, to také nebude nic lehkého. Snad se nás štěstí bude ještě chvíli držet.

Nějak to dnes vyšlo, že na polovině použitelných fotek je Jirka Kubec. Ale je to tahoun a motor družstva, stálý optimista, tak si to určitě zaslouží.

Kubec Jiří
Havrda Josef
Velecký Vladimír
Jánský Pavel
Motloch Martin
1808
1766
1758
1711
1457
1:0
½:½
1:0
1:0
1:0
Kačírek Pavel
Dušánek Michal
Horníček Jan
Hetfleischová Elen
Poláček Luděk
1568
1507
1474
1544
1105

Jiří Kubec (1808) - Pavel Kačírek (1568)
1:0


Michal Dušánek (1507) - Josef Havrda (1766)
½:½


Vladimír Velecký (1758) - Jan Horníček (1474)
1:0


Elen Hetfleischová (1544) - Pavel Jánský (1711)
0:1


Martin Motloch (1457) - Luděk Poláček (1105)
1:0

Autor: Vladimír Velecký