Králové Šachy v České Skalici Podívejte se do České Skalice
Oddíl
Soutěže družstev
Z historie
Různé

Nahlédnutí do archivu našeho oddílu I. (26.11.2020).

Doba vynuceného šachového klidu stále trvá, musíme se tedy obrátit do minulosti.

Kdy se opět sejdeme za šachovnicemi, je v tuto chvíli naprosto nejasné, jeden expert na viry vyvrací názory druhého. Naše nejvyšší šachové orgány sice připouštějí variantu, že bychom se soutěžemi mohli začít ještě před koncem tohoto roku, ale jaká bude realita, to jde naprosto mimo nás a na případném uvolnění se nedokáží shodnout ani členové vlády. Nechce se tedy překvapit, co na nás vymyslí.

Nejsme výjimkou, i náš oddíl tvrdě spí coronavirovým spánkem, nezbývá tedy nic jiného než zapátrat v archivech a najít nějaké zajímavosti z těch pětačtyřiceti let, které uplynuly od posledního obnovení šachových aktivit v České Skalici.

Na jedné ze stránek tohoto webu je přehled výsledků našich oddílových přeborů. Přebor v praktické hře jsme nehráli už hodně dlouho, je to téměř dvacet let a poslední dva ročníky se staly kořistí Petra Plodka. Tabulku jsem nehledal, ale pokud se pamatuju, hrálo tak 6-8 účastníků.
Začal jsem jen tak z dlouhé chvíle zběžně procházet náš archiv a zaujala mě sezóna 1979-80, kdy vypadal oddílový přebor úplně jinak. Musím v archivu zapátrat podrobněji, mám dojem, že v jedné sezóně se hrálo dokonce ve třech skupinách celkem o 36 účastnících, ale i tenhle ročník je hodný obdivu a dnes je asi jen hodně málo oddílů, ve kterých se oddílový přebor v takovém počtu hraje.
Vrátil jsem se tenkrát koncem září z dvouleté služby vlasti v zelené uniformě a během týdne už jsem byl zase mezi spoluhráči. Nejsem si stoprocentně jistý s hrací místností, ale řekl bych, že jsme se tenkrát scházeli na náměstí v hospodě U Konvalinků.

Zdeněk Tichý Pavel Postupa Jindřich Brzobohatý

Vítěz Zdeněk Tichý patří mezi nejlepší hráče, kteří kdy v našem oddíle působili. Velmi vysoko jsme hodnotili jeho pojetí šachu, zejména znalost koncovek. V jeho partiích nebyly žádné žádné odvážné útoky ani nejasné oběti, převládala strategie a poziční boj, proto také obvykle v zápasech dohrával mezi posledními. Přebor vyhrál naprosto přesvědčivě s náskokem dvou bodů, za ním skončil talentovaný Pavel Postupa, tehdy sedmnáctiletý dorostenec a jako třetí se umístil další ze zkušených českoskalických hráčů Jindřich Brzobohatý, jeden z pamětníků silné šachové generace přelomu padesátých a šedesátých let.

Uplynulo od té doby už čtyřicet let, z tehdejších mladíků jsou dnes úplně nebo téměř důchodci, ale výhodou šachistů je, že jejich aktivní kariéra může být proti jiným sportům hodně dlouhá.
Z účastníků tohoto přeboru stále za náš oddíl hrajeme tři (Zikmund, Havrda ml. Velecký), Jirka Kubec a Petr Čechovič teď zápolí v nedaleké Studnici, Pavla Postupu zanesl osud do Lysé nad Labem a Přemek Vít působí dlouhá léta v Tatranu Prachatice.

Autor: Vladimír Velecký