Králové Šachy v České Skalici Podívejte se do České Skalice
Oddíl
Soutěže družstev
Z historie
Různé

KS 6.kolo: Pěkný zápas se špatným koncem (08.01.2023).

ŠK Česká Skalice - ŠŠDM Lipky Hradec Králové C 2,5:5,5.

Hosté nečekaně přijeli jen v sedmi, a jak jsem v úvodu při rozsazování hráčů podotkl, ještě nikdy jsem proti jejich klubu nehrál a nevyšlo to ani dnes, protože jsem získal bod na poslední šachovnici bez boje. Hra tedy začínala s naší malou výhodou, ale ani to nám nestačilo k úspěchu, na hradeckých mladících bylo vidět, že se šachům věnují zodpovědně a taky jim rozumějí.

Zápas se dá rozdělit na dvě samostatné poloviny. Od pátého stolu nahoru se hrálo poměrně svižně a partie končily v rychlém sledu. Po polovině zápasu byl vyrovnaný stav, ale pak už začaly padat góly do naší sítě. Bojovalo se ovšem do posledních chvil, na některých hodinách už ubíhaly poslední vteřinky a dohrávalo se v rychlém tempu. I přesto se hrály zajímavé partie a o vítězství nerozhodovaly náhodné přehmaty způsobené nedostatkem času, ale skutečná hra a lepší propočet ve spleti variant.

Jak již v úvodu řečeno, získal jsem "výhru" bez boje, plánovaný soupeř v sobotu ochořel a náhrada se prý už nenašla. Měl jsem tedy jako hrající rozhodčí usnadněnou roli, musím ovšem říct, že kromě luštění leckdy velice obtížně srozumitelných partiářů jsem žádnou práci neměl, hrálo se naprosto korektně. 1:0.

Vyrovnáno bylo velice brzy, na šestém stole Vašek cíleně rozehrál Taraschovu variantu francouzské obrany, ale bohužel pro něj to slovutný německý mistr asi hrával o něco lépe. Takhle z toho vyšla pěkná miniaturka, po několika tazích byla šachovnice poloprázdná a bílý přikročil k akci. Černý král se nestihl uklidit ani do jednoho rohu, proto přišla oběť střelce na slabém políčku f7 a bylo hotovo. Pár tahů se ještě odehrálo, záchranu Vašek nenašel, ostatně asi žádná už ani nebyla. Rychle je srovnáno. 1:1.

Další dvě partie (5. a 7.) skončily zanedlouho takřka současně se shodným výsledkem. Ač jsme v obou měli bílé kameny, nenašli naši hráči žádnou cestu k získání nějaké výhody a po naprosto vyrovnaném průběhu z toho byly dvě remízy. 2:2.

Ty pravé boje začaly teprve nyní. Třetí stůl, zavřená sicilská. Vše podstatné se odehrávalo převážně na otevřeném dámském křídle. Aktivita byla spíš na straně černého, který získal pěšáka k dobru a prostor na volných sloupcích, které ovládly černé věže. Martin se tomu pokoušel čelit pokusem o útok na krále, černý si ovšem nepříliš složité hrozby pohlídal a nakonec rozhodl matovým útokem, který zahájila velice zdařilá oběť dámy. Závěr jako z učebnice. 2:3.

Bílá dřívka pro nás dnes byla spíš slabinou, ani na jedničce to nebylo lepší. Černé figury byly po většinu partie v převaze, Lukáš dost dlouho pokrýval všechny slabiny, ale černý měl velice aktivní a silnou dvojici střelců, která se zaměřila na okolí bílého krále a nedovolila Lukášovi zkonsolidovat potřebnou obranu. V závěrečné pozici už jsou materiální ztráty nevyhnutelné, je po partii. 2:4.

Hrají se poslední dvě partie a při pohledu na šachovnice to věru nevypadá, že bychom z nich mohli vydolovat dva body.
Samozřejmě, zázraky se občas dějí i v šachu, dneska bychom ale chtěli moc. O výsledku se rozhodlo na stole č. 4., sice jsme tam měli černé, ale ani to nepomohlo. Jirka si moc nezahrál, od začátku bránil stísněnou pozici a nechal bílého hrát, co potřeboval. Ten v klidu přeskupoval figury do nejvýhodnějších pozic a počkal si na chybu, kterou Jirka pod tlakem udělal - a ztráta kvality je tady. Kdyby z toho aspoň vytěžil nějakou protihru nebo uvolnění, aby se figurky rozehrály, kde nic, tu nic. Přišla další chyba, teď už to byla celá figura, ještě pár symbolických tahů a podpis partiáře. Definitivně prohráváme. 2:5.

Nejdéle se hrálo na dvojce a z pohledu diváka taky nejzajímavější partie. Bílý přišel o možnost rošády, vypadalo to, že bude mít problém s ochranou krále, postupně se z problémů vymotal a bránit se začal černý. Po partii sice Tomáš (černý) říkal, že si po většinu partie připadal prohraný, ale teď při přehrávání zápisu se mi to tak nejeví. Byly tam zajímavé možnosti na obou stranách, ani černý král se k rošádě nedostal, ale bílý (který mimochodem dělal některé tahy s opravdu poslední vteřinou na hodinách) žádný útok nevymyslel a nakonec se zachránil věčným šachem. Na výhru bez hrubé chyby černého pomýšlet nemohl a jestli by dokázal partii udržet, to je na dlouhou analýzu a dostatek času. Takže remíza na závěr. 2,5:5,5.

Lukáš Drašnar (1835) - Vojtěch Vlček (1662)
0:1


Jan Nosek (1862) - Tomáš Mádr (1900)
½:½


Martin Lesk (1784) - Miloš Bednář (1804)
0:1


Luděk Špriňar (1549) - Jiří Kubec (1724)
1:0


Petr Plodek (1872) - Petr Šlapák (1531)
½:½


Michal Špriňar (1544) - Václav Šrůtek (1628)
1:0


Pavel Drašnar (1415) - Ondřej Svoboda (1371)
½:½

Autor: Vladimír Velecký