Králové Šachy v České Skalici Podívejte se do České Skalice
Oddíl
Soutěže družstev
Z historie
Různé

RP 6.kolo: Zase pěkný zápas, dnes s dobrým koncem (15.01.2023).

ŠK Červený Kostelec B - ŠK Česká Skalice C 2,5:2,5.

Vyrovnaný zápas, který nám zachránil Pavel až v samém závěru. Sestavy převážně v seniorském věku až na malé výjimky, atmosféra přátelská.

Na úvod dvě remízy v rychlém tempu. Nejdřív moje partie na trojce nijak nevybočila z normálu, měnili jsme, co se dalo a zanedlouho nebylo téměř čím tahat, proto mi soupeř nabídl rozdělení bodu, neměl jsem důvod nepřijmout. 0,5:0,5.

Ještě jsme ani nepodepsali partiář a už slyším nabídku ze strany domácího hráče na pětce. Tady se na rozdíl od nás ještě moc neměnilo, Pepa jako černý stál určitě o něco líp, ale byl by to dlouhý lavírovací boj, proto byla nabídka přijata, skóre stále vyrovnané. 1:1.

Vlastně až v téhle chvíli se začalo hrát doopravdy, i když Boris na dvojce dostal taky nabídku remízy, ale po delším přemýšlení ji prozatím odmítl, špatně nestál a chuť do hry mu nechyběla. Jenže jak šel čas, černý se rozehrál na královském křídle a v okamžiku, kdy souhlasil s plichtou, mohl ještě zkoušet štěstí při útoku na krále, nadělal by bílému starosti. No, nechtělo se mu do toho, takže stav stále nerozhodný. 1,5:1,5.

Zbývají poslední dvě partie a nevypadá to s námi moc nadějně, spíš na pěkný nářez. Jirka v poslední době hraje jiným stylem než jsme u něj zvyklí, místo otevřených her, nejlépe s nějakou obětí, teď zkouší štěstí v zavřených pozicích a zatím mu to moc nejde. Ani dnes se nijak nedostal k tomu, aby jako černý domácího hráče aspoň trochu potrápil. V sevřené pozici s nevyvinutým dámským křídlem se jen snažil nějak ustát poziční převahu bílého a neměl žádnou protihru. V takové situaci se pak chyba udělá razdva. Všechny bílé figury se seřadily k útoku na slabého krále, nejdřív z toho byla ztráta kvality, pak celá věž a stejně to ničemu nepomohlo, po výměně dam už další trápení nemělo smysl. Prohráváme 1,5:2,5 a ani poslední hraná partie pro nás moc optimisticky nevypadá.

Ještě že se Pavel na čtyřce ukázal jako bojovník. Na programu byla oblíbená vídeňská, vylepšená dokonce o oběť střelce na f7. Nám divákům se zdálo, že tichý tah 17. Sb4 rozhodne a černý skončí když ne v matu, tak aspoň se ztrátami materiálu. Pavel to viděl trochu odlišně, pokračoval jiným způsobem a nevypadalo to dobře. Už už se zdálo, že se černý uvolní a zůstane mu rozhodující materiál navíc, naštěstí pro nás se asi nebránil úplně nejlíp, jak se dalo. Těžko říct, jak to měl sehrát líp, myslím si ale, že možnosti tam určitě byly. Bílého pěkný tah 31. Jxd7 s lákavou obětí dámy rozhodl o výsledku partie, Pavel získal kvalitu a s redukovaným materiálem zakončil matovým útokem. Konečný výsledek 2,5:2,5, po téhle poslední divoké partii je asi větší spokojenost na naší straně.

Václav Klazar (1707) - Jiří Kubec (1753)
1:0


Boris Šroll (1786) - Jaroslav Vacek (1571)
½:½


Jaroslav Vít (1594) - Vladimír Velecký (1719)
½:½


Pavel Jánský (1604) - Milan Petera (1489)
1:0


Tomáš Linek (1207) - Josef Zikmund (1551)
½:½

Autor: Vladimír Velecký